Nowoczesny ogród wiejski – jak założyć i pielęgnować?

nowoczesny ogród wiejski

Ogrody wiejskie znowu wracają do łask, coraz więcej osób chce zakładać i prowadzić przydomowe ogródki takie jak miały nasze babcie i dziadkowie.

Nowoczesny ogródek wiejski to rodzaj ogrodu, który ma być zarówno estetyczny, ale przede wszystkim pożyteczny dla domowników i neutralny dla środowiska naturalnego. Ten rodzaj ogrodu ma wiele różnych odmian, ale głównym założeniem jest mądre wykorzystanie zasobów naturalnych, takich jak woda deszczowa, światło słoneczne i wiatr.

W tym artykule omówię korzyści płynące z posiadania nowoczesnego ogrodu w stylu wiejskim przy swoim domu.

jak urządzić nowoczesny ogród wiejski

Jakie cechy powinien mieć nowoczesny ogród wiejski?

Nowoczesne ogrody wiejskie można zakładać nie tylko na dużych obszarach, ale również na małych powierzchniach. W tego typu ogrodach dominują naturalne materiały. Zwykle ogrodzenia są wykonane z drewna lub metalu, podobnie jak meble ogrodowe. Doniczki w takich ogrodach są gliniane lub z drewna.

W ogrodach wiejskich rośliny rosną na rabatach, które mają nieregularne kształty. Zwykle rośliny są posadzone od najniższych do najwyższych, tak by jedna nie zabierały cennego światła słonecznego innym i nie konkurowały ze sobą.

Jak urządzić nowoczesny ogród wiejski?

Jeśli planujesz w najbliższym czasie założyć nowoczesny ogródek to musisz zrozumieć, że w tego typu ogrodach panuje kreatywny bałagan. Aby założyć taki ogród, nie potrzebujesz drogiego projektu, ani drogich sadzonek krzewów, drzewek i kwiatów.

Najprościej założyć nowoczesny ogródek przydomowy poprzez podzielnie ogródka na dwie części:

  1. Ozdobna (część, gdzie będą uprawiane rośliny ozdobne)
  2. Użytkowa (gdzie będą uprawiane warzywa, zioła i rośliny owocowe)
rośliny w nowoczesnym ogrodzie wiejskim
Szałwia lekarska w ogrodzie wiejskim

Jakie rośliny powinny rosnąć w nowoczesnych ogrodach wiejskich?

Mam wrażenie, że ogród wiejski to ogród, który ma przede wszystkim zdobić miejsce przed domem, ale również wyżywić domowników. W tego typu ogrodach znajdziemy sporo kwiatów i krzewów ozdobnych, ale przede wszystkim bardzo wiele roślin owocowych, ziół, warzyw. Sporo z tych roślin jest puszczanych samopas i pozwala im się samodzielnie wysiewać, część osób ich nie lubi, ale rozrastając się tworzą niesamowite, naturalne kompozycje i pozwalają osiągnąć niepowtarzalny charakter ogródka. Odmiany roślin samosiewnych obejmują maki, szałwie, aksamitki i różne zioła.

Jak tylko myślę o ogrodzie wiejskim prowadzonym przez moich dziadków, to przed oczami mam rośliny, tam rosnące:

  • kwiaty (łubin, aksamitka, gieorginie, lilaki, lilie)
  • warzywa (marchewka, pietruszka, czosnek, cebula, ziemniaki, bób, fasola, koper, ogórki, pomidory, buraczki czerwone, groch, fasola szparagowa, rabarbar, dynia hokkaido)
  • krzewy owocowe (maliny, truskawki, agrest, czarna i czerwona porzeczka, aronia, orzech włoski, jabłonie, czereśnie i śliwki)
  • zioła (mięta, szałwia, lubczyk)

Ogród moich dziadków bał naprawdę dużych rozmiarów i nie tylko żywił na bieżąca całą rodzinę, ale również zabezpieczał warzywa do przetworów na zimę.

Zdjęcia i inspiracje

naturalny ogród wiejski
Warzywa w ogrodzie

Zalety ogrodów wiejskich

  • wiejskie ogrody nie wymagają wiele czasu i nakładów pracy na pielęgnacje roślin
  • nie tylko ładnie wyglądają, ale również dostarczają świeżych owoców, warzyw i ziół

Do jakich rodzajów domu pasuje nowoczesny ogród w stylu wiejskim?

Jeśli interesuje Cię nowoczesny wiejski styl ogrodu, powinieneś postarać się, aby Twój dom wizualnie komponował się z takim ogrodem ogrodem. Współczesny ogród jest niejako przedłużeniem domu, dlatego też we wnętrzu domu powinien panować nowoczesny, wiejski charakter. Jedną z ważniejszych rzeczy jest chęć, aby natura była częścią codziennej rzeczywistości. Moim zdaniem taki ogród będzie pasował do każdego domu, ale na pewno lepiej będzie się komponował z drewnianymi elementami domu. Dlatego wprowadził bym ich sporo. Warto również zaopatrzyć się w duże okna, przeszklone ściany lub duże przesuwne drzwi. Im więcej dużych okien lub okien od podłogi do sufitu, tym bardziej będziesz w stanie docenić swoją zieloną przestrzeń wokół domu przez cały rok.

Recommended Articles

2 Comments

  1. Dziękuję bardzo za wizytę na moim blogu. Pozdrawiam serdecznie.

  2. Rzeczywiście dawne ogródki wracają do łask i co raz częściej widuję ogródki, w których sadzi się warzywa. Sam też mam taki pomysł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *