Kiedy i jak siać pomidory?

kiedy siać pomidory

Pomidor to moje ulubione warzywo, którego nie może zabraknąć na moim warzywniaku każdego roku. Uprawiam co najmniej 100 krzaków tego warzywa. Odpowiedni termin siewu pomidora ma ogromne znaczenie. Tylko dobrze przygotowane sadzonki pomidorów (dobrze wyrośnięte i zdrowe), gwarantują szybkie przyjęcie roślin, prawidłowy wzrost bez chorób grzybowych oraz duży plon pomidorów.

Odpowiedni termin wysiewu pomidora ma bardzo duże znaczenie i ma decydujący wpływ przy sukcesie całej hodowli. Pomidory to rośliny ciepłolubne, nie tolerują przymrozków (sadzonki pomidorów giną w temperaturze minusowej). Najwcześniej do gruntu sadzę je 15 maja, 1-2 tygodnie wcześniej można je wysadzić do nieogrzewanego tunelu foliowego.

wysiew pomidora

Kiedy wysiewamy pomidory ?

Najlepszym terminem siewu pomidora jest 15 marca. Ma to związek z tym, że pomidory do gruntu można najwcześniej wysadzić po 15 maja dlatego nie ma sensu bardzo wczesne wysiewanie pomidorów, ponieważ sadzonki pomidorów się za bardzo rozrosną i powyciągają. Najlepiej przyjmują się młode, zdrowe sadzonki pomidorów, które po wsadzeniu do gruntu będą szybko rosły. Idealnie, aby pomidory w momencie sadzenia miały około 6-7 liści.

Przygotowanie sadzonek pomidorów zajmuje około 8 -10 tygodni. Licząc więc, że pomidory na miejsce stałe wysadzimy około 15 maja. Najbardziej optymalny termin siewu nasion pomidora do połowa marca. Jednak jeśli z jakiś powodów nie zdążyliśmy z wysianiem, to spokojnie można wysiewać pomidory do 25 kwietnia. Na pewno zdążą one zaowocować i wydać duże plony.

Pomidory koktajlowe zdarzało mi się wysiewać nawet około połowy maja. Oczywiście zaczynały one owocować dopiero pod koniec sierpnia, ale i tak cieszyłem się świeżutkimi owocami do końca października.

wysiew pomidorów

Jaka ziemia do pomidorów?

To jakie podłoże wybierzemy do wysiewu pomidorów jest jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o sukcesie uprawy pomidora. Źle dobrana ziemia do wysiewu może przyczynić się do powstania zgorzeli siewek, czyli jednaj z najgroźniejszych chorób grzybowych, która atakuje młode rośliny. Wybierając dobre podłoże minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Ze swojej strony zachęcam do dezynfekowania podłoża poprzez umieszczenie go na 30 minut w piekarniku lub przelaniu ziemia do wysiewu wrzątkiem.

Moim zdaniem należy unikać podłoży sprzedawanych w supermarketach, ponieważ jest raczej niskiej jakości. Po ziemię do wysiewu pomidorów warto się wybrać do profesjonalnego centrum ogrodniczego lub zamówić przez internet. Ze mojej strony mogę polecić podłoże do wysiewu firmy Klasmann, za które płacę około 17 zł (70 litrów).

Jakie doniczki do wysiewu nasion pomidorów?

To do jakich doniczek wysiejemy nasiona pomidorów praktycznie nie ma znaczenia, ponieważ po około 2 tygodniach od wschodów, będziemy je musieli przepikować. Nie ma sensu wybierać dużych i wysokich doniczek, wystarczą małe i niskie pojemniki. Można użyć kuwet wysiewnych, lub wielodoniczek, które w ostatnim czasie stają się bardzo popularne. Jeśli zamierzasz użyć doniczek, w których już jakieś rośliny rosły, należy je dokładnie umyć przy pomocy gorącej wody. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Pomidory z nasion krok po kroku – jak wysiewać pomidory?

Wybierajmy najlepsze odmiany pomidorów ( ta czynność zdecydowanie zajmuje najwięcej czasu, w sklepach ogrodniczych mamy dostępnych kilkaset odmian pomidora, dlatego wybranie tych najlepszych trochę potrwa :). Dla ułatwienia przygotowałem dla was dwa zestawienia odmian pomidorów: najbardziej plenne pomidory i najsmaczniejsze odmiany pomidorów

sadzonki pomidora

Przygotowujemy ziemię do wysiewu pomidorów (zawsze kupuję ziemie dobrej jakości, przeznaczoną do wysiewu nasion, lepiej unikać ziemi uniwersalnej i tym podobnych ponieważ są gorszej jakości, są nieprzesiane, są w nich różne odpady i może pojawiać się w niej pleśń. Jeśli masz możliwość to odkaź ziemię wrzątkiem, dzięki temu zabijesz w niej wszystkie zarodniki grzybowe oraz robaki i ich jaja – dzięki temu sadzonki pomidorów będą o wiele zdrowsze). To bardzo ważne ponieważ młode sadzonki pomidorów są bardzo wrażliwe na ataki patogenów chorobotwórczych.

Napełniamy doniczki ziemią (doniczki napełniamy do pełna i lekko uklepujemy i równamy podłoże i podlewamy ziemię w doniczce przed umieszczeniem w niej nasion)

Wysiewamy nasiona pomidorów (zawsze sieję nasiona pomidora rzutowo, aby nasiona nie stykały się ze sobą, pomiędzy nasionami pomidora staram się zachować odstęp około 1 centymetra. Dzięki temu będzie łatwiej rozdzielić rośliny przy pikowaniu.

Przykrywamy nasiona cienką warstwą podłoża do wysiewu, wystarczy około 0,5 centymetra.


Podlewamy ziemię w doniczkach ( podlewamy delikatnie, tak żeby nie wypłukać nasion z ziemi, kolejne podlewanie będzie możliwe dopiero, gdy ziemia lekko przeschnie. Zwykle przed wykiełkowaniem nasiona podlewam co 2 dni. Później ograniczam podlewanie do minimum. To znaczy, że podlewam dopiero gdy ziemia w doniczkach znacznie wyschnie. Jednym z najczęstszych błędów w uprawie pomidorów jest zbyt częste podlewanie, które prowadzi do przelania młodych sadzonek i ich zamierania bądź bardzo groźnych chorób.

Nasiona pomidora kiełkują po około tygodniu.

Optymalną temperaturą do wschodu pomidora jest 22 stopnie C.

nasiona pomidora

Jak dbać o pomidory po kiełkowaniu?

Pielęgnacja młodych siewek pomidora jest bardzo łatwa i ogranicza się praktycznie do ich systematycznego podlewania i zapewnienia im dużych ilości naturalnego światła. Przy podlewaniu pomidorów z nasion należy uważać na ilości wody, ponieważ młode rośliny nie potrzebują, aż tak dużo wody. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących ogrodników jest przelanie młodych sadzonek pomidorów.

Gdzie trzymać wysiane pomidory?

Doniczki z wysianymi nasionami pomidorów najlepiej trzymać na parapecie okiennym, na którym rośliny będą miały dostęp do dużej ilości światła. Doniczkę należy umieścić na odpowiednim podwyższeniu, by rośliny miały jak najwięcej światła. To zagwarantuje ich dobry wzrost.

Jak długo rośnie pomidor z nasion?

Nasiona pomidorów kiełkują około 7 dni (potrzebują do tego temperatury około 20-24 stopni Celsjusza).

Zanim sadzonki będą się nadawały do wysadzenia na miejsce stałe do gruntu, tunelu bądź doniczek na balkon to minie około 50-60 (około 2 miesięce) dni w zależności od odmiany.

Do rozpoczęcia owocowania potrzeba około 140-150 dni.

Recommended Articles

2 Comments

  1. Duża dawka wiedzy. U mnie najlepiej sprawdza się wysiew końcem marca. Sadzonki są duże, pięknie wyrośnięte, ale jeszcze nie przerośnięte. Wcześniejszy wysiew okazywał się problematyczny.

  2. Te 8-10 tygodni jest właściwe, ale coraz bardziej się przekonuje, że wystarczy 6-8 tygodni. W tym czasie można uzyskać bardzo ładnie wyrośnięte a nawet już zaczynające kwitnąc sadzonki. Zbyt duże sadzonki to problem przy wysadzaniu a mniejsze sadzonki lepiej się przyjmują. Oczywiście jest to zależne od ilości słonecznych dni w danym sezonie wiosną.
    Pozdrawiam pomidoromaniaków 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *