Projekt ogrodu – od czego zacząć i na co zwracać uwagę

projektu ogrodu

Jedni wierzą, że pierwszym ogrodem był biblijny raj. Drudzy dają wiarę dowodom historycznym,  czyli m.in. płaskorzeźbom i malowidłom liczącym tysiące lat i uważają, że ogrody pojawiły się wraz z narodzinami starożytnych cywilizacji. Tak czy inaczej, są z nami od zawsze. Bo od zawsze jest to miejsce silnie oddziałujące na zmysł estetyczny człowieka, miejsce, do którego można uciec po ciężkim dniu i w otoczeniu drzew, krzewów, kwiatów, ziół odnaleźć spokój i harmonię.

Urządzić swój kawałek ziemi

Mogą być duże lub małe, proste lub skomplikowane, wiejskie, podmiejskie lub miejskie, w stylu francuskim, angielskim, japońskim lub innym. Możliwości, by stworzyć swoje miejsce na ziemi jest mnóstwo. Można to zrobić bez planu i szczegółowego projektu. Metoda prób i błędów jest dobra dla osób, które lubią prace ogrodowe i mają dużo czasu, a w związku z tym mogą pozwolić sobie na liczne poprawki i przeróbki. Można pójść inną drogą i założyć ogród według projektu własnego lub sporządzonego przez firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Dzięki tej metodzie do ogrodu od momentu założenia wprowadzony jest porządek i ład, a ilość prac pielęgnacyjnych ograniczona do niezbędnego minimum.

Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę projektując ogród?

Zacząć należy od…mapy. Plan z wymiarami działki, z naniesionymi elementami i obiektami, z zaznaczonymi przyłączami wody, gazu i prądu, z zaznaczonym przebiegiem kanalizacji ułatwi sporządzenie dobrze przemyślanego projektu. W dalszej kolejności bardzo ważne jest rozpoznanie ukształtowania terenu, ustalenie rodzaju gleby, warunków wodnych a zaraz po tym na warunków klimatycznych tj. częstotliwość wiatrów, natężenie światła słonecznego są podstawą do określenia rodzaju roślinności, która w danym miejscu się przyjmie i będzie bezproblemowo rosła (jeszcze nie zakup!). W dalszej kolejności projekt ogrodu Łódź powinien uwzględniać potrzeby jego użytkowników – czy ma to być ogród całoroczny czy tylko sezonowy, czy potrzebny będzie trawnik czy można zagospodarować pod nasadzenia cały teren, czy wymarzyli sobie ławeczkę, sadzawkę lub inne elementy ogrodowej architektury. Po zweryfikowaniu tego co się da zainstalować na posiadanym kawałku ziemi, a czego nie, można wyznaczyć ciągi komunikacyjne. Ostatni etap to dobór roślinności pasującej do otoczenia, do wielkości działki i do siebie nawzajem.

Piękny a zarazem przemyślany ogród to idealne miejsce do odpoczynku, to wizytówka domu, a zarazem inwestycja podnosząca wartość nieruchomości nawet o 30%. Warto założyć go z planem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *