Uprawa arbuza w Polsce

Uprawa arbuza w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Te rośliny uwielbiają ciepło, a w naszym kraju, w ostatnim czasie mieliśmy go w pod dostatkiem. Arbuzy dobrze udają się w polskich warunkach klimatycznych, wydają całkiem duży plon. Dojrzałe owoce arbuza z własnej hodowli mają wyjątkowy, słodki i orzeźwiający smak, nieporównywalnie lepszy od arbuzów kupionych w sklepie.

Arbuzy należą do rodziny roślin dyniowatych, pochodzą z Afryki. Rosną tam jako dzika roślina do tej pory.

uprawa arbuza
Uprawa arbuza

Odmiany arbuza do uprawy w Polsce

1. Arbuz Rosario – to najpopularniejsza odmiana uprawiana w Polsce, ma słodki miąższ. Ta odmiana arbuza jest odporna na polskie warunki klimatyczne, wiąże owoce nie tylko podczas upalnych dni, ale również w trakcie mniej korzystnych warunków klimatycznych. Owoce arbuza Rosario mają wielkość od 2 do nawet 5 kg. Jedna z najczęściej polecanych odmian arbuza do hodowli, dobrze udaje się pod osłonami foliowymi jak i w gruncie. Według mnie od tej odmiany można rozpocząć swoją przygodę z uprawą arbuza.

2. Arbuz Złoto Wolicy – bardzo ciekawa odmiana arbuza do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Pędy tej odmiany arbuza dorastają do 2-3 metrów długości. Odmiana o żółtych owocach, została stworzona w Polsce, dlatego bardzo dobrze rośnie w naszym kraju. Odmiana szczególnie przeze mnie polecana. Ze jednej rośliny zbieram około 4-6 owoców arbuza. Owoce słodkie, soczyste, bardzo smaczne. U mnie tej odmiany nie może zabraknąć w ogrodzie. Polecam od tej odmiany rozpoczynać przygodę z uprawą arbuzów, ponieważ dobrze rośnie w gruncie i w tunelach foliowych. Złoto Wolicy to wczesna odmiana arbuza, owoce zbieramy około 55 dni od zapylenia kwiatów i pojawienia się zawiązków.

3. Arbuz Sweet Crimson – odmiana arbuza o dużych owocach, dochodzących do nawet 15 kilogramów. Skórka na owocach jest jasnozielona z ciemnozielonymi smugami. Od zawiązania owocu do zbioru ta odmiana potrzebuje 85 dni.

4. Arbuz Sugar Baby – owoce wielkości 3-5 klimogramów, pędy tej odmiany arbuza osiągają długość do 150 cm. Odmiana dość wczesna, zbiór owoców około 75 dni od zapylania kwiatu i pojawienia się zawiązków.

5. Orangeglo – stosunkowo nowa odmiana arbuza, spore owoce o wadze 5- 7 kilogramów

6. Janoski – to również polska odmiana o żółtym miąższu. Odmiana dobrze sobie radzi w polskich warunkach klimatycznych. Odmiana średnio wczesna, cały okres wegetacji około 5 miesięcy. Owoce dość spore o wadze około 3-5 kilogramów.

Uprawa arbuza w tunelu foliowym

Arbuz uwielbia ciepło, dlatego idealnym miejscem do jego uprawy jest tunel foliowy. W jego wnętrzu jest cieplej i panuje większa wilgotność niż na zewnątrz. Takie warunki, są idealne do uprawy arbuza. W tunelu foliowym można wysadzić rozsadę arbuza wcześniej o kilka dni niż do gruntu. Uprawa arbuza w tunelu foliowym wymaga wcześniejszego przygotowania sadzonek w domu, inspekcie bądź na rozsadniku. Sadzimy rozsadę arbuza dopiero w momencie, w którym mamy pewność, iż nie wystąpią przymrozki. W tunelu foliowym arbuz uprawiany jest również z rozsady, którą wysadza się pod koniec kwietnia, bądź w pierwszych dniach maja. Po posadzeniu młodych roślin arbuza, można je dodatkowo osłonić agrowłókniną. Zapobiegnie to dużym spadkom temperatury szczególnie w nocy.

Jak siać nasiona arbuz?

Nigdy nie wysiewam arbuza bezpośrednio do gruntu, ponieważ młode rośliny mogły by zostać uszkodzone przez ślimaki oraz przygruntowe przymrozki. Po za tym arbuz ma raczej długi okres wegetacji, wiec owoce arbuza mogły by nie dojrzeć przed nadejściem jesienie. Dlatego co roku przygotowuję rozsadę arbuza czyli sadzonki w doniczkach.

nasiona arbuza
Nasiona arbuza

Arbuza zawsze uprawiam z rozsady (czyli roślin wysianych w doniczkach, w domu lub szklarni, które następnie wysadzamy na miejsce stałe). Nasiona arbuza wysiewamy w doniczkach o średnicy 8-10 cm, do których wsypujemy żyzną próchniczną glebę. W ziemi umieszczamy na środku doniczki, na głębokości około 2 centymetrów nasiona arbuza. Zwykle umieszczam 1 nasiono w jednej doniczce. Nasiona arbuza kiełkują w temperaturze 20 – 25 stopni C. Z nasion, z którymi mam doświadczenie, zazwyczaj kiełkuje około 75 % z wysianych nasion. Spokojnie można wysiać po 2 nasiona w doniczce. Po wsadzeniu nasion do ziemi obficie je podlewam. Jeśli obydwa nasiona wykiełkują, usuwam słabszą siewkę arbuza.

Do przygotowania sadzonek arbuza warto zakupić dobrej jakości ziemię oraz przed wysiewem dokładnie wymyć doniczki gorącą wodą. Zapobiegnie to chorobom grzybowym i wirusowym, o które w domowych warunkach nie tak trudno. Nasiona arbuza wysiewam około 20 marca i trzymam na parapecie okiennym w temperaturze około 20-24 stopni C. Zwykle nasiona arbuza kiełkują po około 10 dniach. Młode rośliny arbuza podlewam 1 lub razy w tygodniu. Trzeba zwracać uwagę, aby ich nie przelać. Produkcją rozsady arbuza trwa około 30 – 40 dni.

Sadzonki arbuza
Sadzonki arbuza

Jak sadzić arbuza?

Rozsadę arbuza wysadzamy na miejsce stałe, zwykle w okolicach 1-15 maj. Arbuz lubi żyzną i próchniczną glebę. Dlatego warto ją odpowiednie spulchnić i nawieść, przy pomocy nawozów naturalnych, takich jak kompost lub obornik. Sadzonki arbuza wysadzamy, gdy nie ma już ryzyka przygruntowych przymrozków. Ja wysadzam arbuzy do gruntu zawsze po 15 maja, do tunelu foliowego na początku maja. Gdy panuje niekorzystna aura warto się wstrzymać z wysadzeniem roślin. Sadzimy arbuza, gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 20 stopni C. Po posadzeniu arbuza warto kryć go agrowłókniną na około 2 tygodnie po posadzeniu, zapewni to młodym sadzonką ochronę przed nocnymi spadkami temperatury.

Sadzenie arbuza nie jest trudne, sadzimy sadzonki w rozstawie 100 x 100 cm.

Arbuza sadzimy we wcześniej wykopany dołek. Rozsadę arbuza sadzimy do głębokości pierwszych liści. Ważne, żeby nie przysypać podczas sadzenia arbuza stożka wzrostu.

sadzenie arbuza
Sadzenie arbuza do gleby
sadzenie arbuza do gruntu
Prawidłowo posadzone sadzonki arbuza

Gdzie sadzić arbuz?

Wybór odpowiedniego stanowiska przed posadzeniem arbuza to kluczowa kwestia. Trzeba mieć świadomość, że arbuzy wymagają sporo miejsca, wilgoci, słońca, ciepła oraz żyznej ziemi. Dlatego warto je sadzić w sąsiedztwie niskich roślin, z którymi arbuz nie będzie musiał konkurować o światło.

Arbuz lubi ciepło, dobrze rośnie w temperaturze nawet 25-30 stopni C. Warto go sadzić w tunelu foliowym, gdzie będzie miał zapewnione optymalne warunki do wzrostu i owocowania.

Jak rośnie arbuz?

Arbuz to roślina jednoroczna, płożąca po ziemi, jego pędy pod koniec wegetacji osiągają długość 2- 3 metrów. System korzeniowy arbuza jest raczej płytki, rośnie na głębokość 50-60 cm. Z tego powodu arbuz nie może korzystać z zasobów wodnych zgromadzonych w głębszych warstwach gleby, dlatego trzeba zapewnić mu systematyczne podlewanie. Owoce arbuza z uprawy w gruncie ważą zwykle 2-3 kg. Jeśli warunki będą sprzyjające (wysoka temperatura i odpowiednia wilgotność gleby) mogą dorastać do 4-5 kg. Rośliny arbuza rosną na wysokość około 20-30 cm.

jak rośnie arbuz
Rośliny arbuza rosnące w ogrodzie

Jak sprawdzić czy arbuz jest dojrzały?

Rozpoznanie arbuza czy już jest dojrzały jest stosunkowo trudne, ponieważ w miarę dojrzewania owoce arbuza nie stają się coraz bardziej miękkie. Nie zmieniają również w sposób znaczący swojego zapachu. Dojrzałego arbuza można jedynie rozpoznać na 3 sposoby:

  1. Podczas mocnego ściśnięcia owocu arbuza, dojrzały arbuz wydaje wtedy mocny trzask.
  2. Podczas opukiwania dojrzałego arbuza, usłyszymy głuchy dźwięk, jak by był pusty w środku. Niedojrzały arbuz nie będzie wydawał takiego dźwięku 🙂
  3. Dojrzały arbuz zmienia zapach w okolicach szypułki. Warto go przed zerwaniem powąchać to pozwoli się upewnić co do jego dojrzałości. (Sposób dla spostrzegawczych, z dobrym węchem)

Zbiory arbuza rozpoczynamy zwykle na początku sierpnia. Zrywamy tylko w pełni dojrzałe owoce, ponieważ te niedojrzałe są niesmaczne i mało słodkie. Odpowiedni termin zrywania jest kluczowy w hodowli arbuza. Osobiście przed zerwaniem arbuzów zawsze sprawdzam czy wydają głuchy dźwięk podczas ostukiwania.

Jak przechowywać arbuza?

Arbuzy po zbiorze, można z powodzeniem przechowywać przez kilkanaście dni w domu. Warto jednak je przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Zapobiegnie to zepsuciu, owoców arbuza.

Uprawa arbuza z pestki – czy to możliwe?

Tak. Warto mieć jednak na uwadze, że nie mamy pewności co do odmiany arbuza, którą dostaniemy w sklepie oraz dokładnych jej wymagań. Dlatego nie zawsze taka hodowla arbuza z pestek się uda. Można traktować to jako ciekawe doświadczenie. Dostaje wiele pytań na instagramie, czy arbuz w Polsce urośnie z pestek. Zwykle się to udaje, ale dopóki nie spróbujemy to się nie dowiemy.

Jak uprawiać arbuza ? (streszczenie)

1. Uprawa arbuza w Polsce zwykle się dobrze udaje, pod warunkiem, iż warunki pogodowe będą sprzyjające.

2. Arbuz lubi dużo ciepła, żyzną, próchniczną glebę i sporo wilgoci. Jeśli mamy możliwość warto uprawiać go w tunelu foliowym, aczkolwiek w gruncie również dobrze się udaje.

3. Uprawa arbuza jest możliwa tylko z rozsady, której przygotowanie zajmuje około 5-6 tygodni.

4. Arbuz to roślina bardzo wrażliwa na przymrozki, dlatego do gruntu wysadzamy go około 1- 15 maja, lub wtedy gdy mamy pewność, iż przymrozki nam nie grożą.

5. Na początku wegetacji warto zabezpieczyć hodowlę arbuza agrowłókniną, która osłoni młode rośliny przed chłodem, wiatrem i innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

6. Arbuz potrzebuje sporo miejsca, dlatego trzeba mu wybrać odpowiednie stanowisko.

7. Hodowla arbuzów udaje się najlepiej, gdy zapewnimy tym roślinom odpowiednie warunki: dobrze przygotowaną glebę, nawiezioną kompostem oraz systematyczne nawadnianie w okresie wiązania i dojrzewania owoców.

8. Nie sadzimy arbuza w pobliżu dyni i ogórków oraz innych roślin dyniowatych. Zapobiegnie to przenoszeniu chorób bakteryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *