Jakie nawozy wybrać?

jakie nawozy wybrać

Nawozy są podstawą nowoczesnego rolnictwa. Bez nich ciężko uzyskać zadowalające plony, nawożenie podnosi poziom produkcji, bez zwiększania powierzchni upraw. Producenci oferują różnego typu nawozy, dopasowane do konkretnych roślin i panujących warunków glebowych. Jakie preparaty wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nawozy – dlaczego warto je stosować?

W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie rolnictwo bez odpowiednio dobranych i dawkowanych nawozów. Podstawowym celem nawozów jest dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych, umożliwiających prawidłowy wzrost i zwiększenie plonów. Nawozy wpływają pozytywnie na prawidłową żyzność gleby, powodują zwiększenie pojemności kompleksu sorpcyjnego oraz wpływają na mikroorganizmy glebowe. Pomagają utrzymać prawidłowe pH. Nawozy mineralne działają szybko, dlatego można łatwo uzupełnić niedobory występujące w glebie i poprawić jej wydajność.

Wybór nawozów – na co zwrócić uwagę?

Oferta nawozów mineralnych jest bardzo szeroka, ale wybór musi być przemyślany i dopasowany do panujących warunków. Aby prawidłowo dobrać nawóz, należy sprawdzić, jakie składniki występują w glebie, czego brakuje. Taka analiza pozwoli dobrać preparaty, które uzupełnię niedobory, a nie spowodują przenawożenia. Można wybrać nawozy wieloskładnikowe lub jednoskładnikowe, zależnie od potrzeb. Wybór nawozu musi być także uzależniony od uprawianej rośliny. Każda roślina ma inne wymagania, które należy uwzględnić. Najważniejsze pierwiastki to azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka. Ważnym czynnikiem jest także pora roku. Wiosną i latem stosuje się inne nawozy niż jesienią.

Rodzaje nawozów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów mineralnych, dlatego każdy może dobrać taki, który będzie pasować do danej rośliny, warunków glebowych czy sposobu uprawy. W sklepie RudnikAgro
https://sklep.rudnikagro.pl/pl/c/Nawozy-i-dodatki/18 można znaleźć nawozy mineralne znanych krajowych i zagranicznych producentów nawozy. Najczęściej wybierane są nawozy mineralne, ale zwolennicy upraw ekologicznych wybierają nawozy naturalne, czyli organiczne np. opryski ze skrzypu czy pokrzywy. Takie nawożenie jest czasochłonne i wymaga dużej wiedzy. Nawozy sztuczne przynoszą szybsze efekty, muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Nawozy mineralne dzieli się w zależności od składnika, który w nich dominuje.

  • Nawozy azotawe – azot jest podstawowym pierwiastkiem, odpowiedzialnym na wysokie plony. Nawóz azotowy należy do najczęściej stosowanych. Występuje w formie krystalicznej, płynnej lub granulowanej. W tej grupie można wymienić m.in. saletrę amonową. Nawozy azotowe stosuje się wiosną i latem, do lipca.
  • Nawozy fosforowe – fosfor jest kolejnym, ważnym pierwiastkiem, którego niedobory mogą powodować zaburzenia w rozwoju rośliny i obniżać jakość plonu. Nawozy tego typu mogą być stosowane wiosną, latem i jesienią.
  • Nawozy potasowe – potas reguluje gospodarkę wodną, wpływa na aktywność enzymów oraz rozwój układu korzeniowego. Nawozy powinny być stosowane na glebach ubogich w potas oraz przy uprawie niektórych gatunków roślin tj. rośliny paszowe, buraki, papryka, pomidory, a także roślin ozdobnych.
  • Nawozy wapniowe – tego rodzaju nawozy służą do podnoszenia pH gleby, dlatego są szczególnie przydatne na glebach kwaśnych. Poprawiają jakość gleby, jej strukturę i żyzność.
  • Nawozy magnezowe – magnez jest składnikiem chlorofilu, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy. Nawozy z magnezem polecane są do stosowania na glebach ubogich w magnez oraz do upraw wrażliwych na jego niedobry np. ziemniaków czy pomidorów.
  • Nawozy wieloskładnikowe – to produkty, które zawierają dwa lub trzy z podstawowych składników tj. azot, fosfor lub fosfor. Nawóz wieloskładnikowy ma kompleksowe działanie, dlatego są często stosowane, przynoszą szybkie efekty.

Nawozy są nieodzownym elementem rolnictwa. Warto zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać preparaty, które pomogą uzyskać większe plony.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *