Najsmaczniejsze odmiany pomidorów

Do sadzenia warto wybierać tylko najsmaczniejsze odmiany pomidorów, ponieważ będą smakować praktycznie w każdej potrawie. Można je jeść na surowo jako dodatek do dań oraz robić z nich smakowite przetwory. Na rynku mamy kilkaset przeróżnych odmian pomidorów, jest w czym wybierać. Każda z nich ma nieco inny smak i inny kształt, kolor i inne cechy. W dzisiejszym wpisie przedstawię odmiany pomidorów, które wyróżniają się smakiem, i które miałem okazję uprawiać w swoim ogrodzie w ostatnich latach.

Wszystkie odmiany, które wymieniam we wpisie nadają się do uprawy w gruncie oraz w tunelach foliowych.

Najsmaczniejsze odmiany pomidorów, które warto uprawiać w ogrodzie przydomowym

najsmaczniejsze odmiany pomidorów
Pomidor Bawole Serce

Bawole serce – to znakomita odmiana pomidorów malinowych, które kształtem przypominają serce. Moim zdaniem to najsmaczniejsze pomidory malinowe. Co roku  uprawiam przynajmniej kilkanaście krzaków „bawolich serc”, przede wszystkim ze względu na ich wspaniały smak. Idealnie nadają się nie tylko na sałatki, kanapki, ale również na różnego rodzaju przetwory. Można je uprawiać zarówno w gruncie jak i pod folią. Odmiana Bawole serce cechuje się tym, iż wydaje dość duże owoce, dochodzące nawet do 700 g (jeśli zapewnimy im doskonałe warunki do wzrostu). Zawsze uprawiam ją na dwa – trzy pędy, rośliny wymagają prowadzenia przy  solidnych palikach. Mają jedną wadę, owoce słabo się przechowują, są dość miękkie i mało odporne na urazy mechaniczne. Pomidory Bawole Serce zrywać, aby ich nie uszkodzić, ponieważ łatwo się psują. To u mnie najbardziej plenne pomidory, aczkolwiek mają duże wymagania wodne i nawozowe.

Faworyt – odmiana pomidorów malinowych, o cienkiej skórce. Jest smaczna i plenna, owoce są bardzo wyrównane. Dobrze się przechowują. Najlepiej plonuje prowadzona na dwa pędy, wymaga palikowania. Dorasta do około 2 metrów wysokości. O tej odmianie pomidora napisałem więcej – pomidor faworyt

Malinowy Warszawski -smaczna i plenna odmiana pomidora malinowego. Rośliny wymagają palików, osiągają do 2 m wysokości.

Malinowy Ożarowski – bardzo smaczna polska odmiana pomidora malinowego, która dobrze nadaje się do uprawy pod osłony. Wydaje dużo owoców ważących około 120 g. Wymaga palików oraz dobrego przygotowania gleby.

najlepsze odmiany pomidorów
Malinowy Ożarowski – jedna z najsmaczniejszych odmian pomidora

Brutus -bardzo ciekawa odmiana pomidorów, dość smaczna. Owoce bardzo duże około 600 g, czasem przekraczające kilogram. Wymagają prowadzenia przy mocnych palikach i dobrego nawożenia organicznego. Warto usuwać staśmione kwiaty, z których wyrastają zdeformowane owoce.

najsmaczniejsze odmiany pomidorów
Pomidor Brutus – smaczne i duże owoce

Olka Polka – odmiana pomidorów koktajlowych, której żółte owoce osiągają małe rozmiary, zwykle około 60 g. Owoce tej odmiany pomidorów są słodkie z delikatną nutką smaku słonego i kwaskowego, dlatego idealnie nadają się na sałatki. Odmiana ta wyróżnia się dużą plennością oraz stosunkowo niskim wzrostem rośliny. Bardzo smaczna odmiana pomidora o małych owocach. Uprawiam ją zarówno w gruncie jak i w tunelu foliowym. Jedna z wcześniejszych odmian, dojrzewa już na początku lipca. Można ją również uprawiać w doniczkach.

Maskotka – jedna z najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych. Wcześnie dojrzewa i ma słodkie i smaczne owoce. Dobrze plonuje, zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach i pojemnikach na balkonie.

Rumba Ożarowska -wczesna odmiana pomidora, której owoce osiągają wielkość około 100g. Rośliny średniego wzrostu, polecana do uprawy w gruncie, aczkolwiek udaje się również w tunelach foliowych.

San Marzano-odmiana o podłużnych owocach, które idealnie nadają się na przetwory. Jest plenna, rośliny osiągają około 170 cm, wymagają podpór. Dobrze rośnie zarówno w gruncie, jak i w tunelu foliowym.

Jakie smaczne odmiany pomidora polecam pod folie?

Do uprawy w tunelach foliowych warto wybierać wysokie odmiany pomidorów, ponieważ wydają duży plon. Owocują od początku lipca, aż do pierwszych większych przymrozków. Dobre odmiany pomidorów pod folie to w szczególności: Bawole Serce, Faworyt, Malinowy Ożarowski, Olka Polka, Malinowy Warszawski oraz Brutus i Malinowy Olbrzym. Wysokie odmiany pomidorów malinowych dobrze nadają się do uprawy w tunelach foliowych. Uprawiając pomidory pod folią warto je prowadzić przy solidnych palikach, które będą stanowiły podporę dla obciążonych owocami roślin.

Pomidory odmian: Bawole serce, Faworyt i Brutus to jedna z najbardziej plennych odmian pomidorów jakie miałem okazję hodować. Wydają naprawdę duże plony,jeśli tylko zapewnione będą miały odpowiednie warunki do wzrostu.

Jaką odmianę pomidora wybrać?

Opisałem wszystkie odmiany pomidorów, które miałem okazję uprawiać w moim ogrodzie, których smak najbardziej się wyróżniał od innych odmian. Jeśli zdecydujesz się na ich uprawę, na pewno się nie zawiedziesz. Zawsze staram się wybierać te odmiany pomidora, które mi i moim najbliższym smakują. Inne cechy odmian takie jak plenność i odporność na choroby zawsze schodzą na drugi plan. Wszystkie wymienione we wpisie odmiany można spokojnie nabyć w sklepie ogrodniczym bądź w internecie. Są to tak zwane odmiany dla amatorów, więc nie mają one specjalnie dużych wymagań. Przeczytaj wpis o najbardziej plennych pomidorach.

Jak poprawić smak uprawianych pomidorów?

Każdy z nas uprawia pomidory po to, aby latem mieć świeże i zdrowe owoce do jedzenia dla siebie na najbliższych. Jednak nie zawsze wybrane odmiany spełniają nasze oczekiwania smakowe. O smaku pomidorów, które uprawiamy odpowiada magnez, który roślina pobiera z podłoża. Dlatego co roku staram się odpowiednio przygotowywać podłoże pod uprawę pomidorów. Stosuje odrobinę dolomitu (zawiera magnez i wapń) oraz przed posadzenie stosuję dużo kompostu, który znacznie poprawia żyzność gleby.

Znasz smaczną odmianę pomidorów, którą warto uprawiać – podziel się w komentarzu 🙂

Recommended Articles

6 Comments

 1. Jakie pomidory polecacie pod folie?
  Do tej pory najlepiej sprawdzały się u mnie pomidory niskie takie jak rumba ożarowska oraz betalux. Byłem z nich zadowolony do tej pory, dawały zadowalający plon i były całkiem smaczne. Teraz szukam czegoś innego. Polećcie coś proszę!

 2. Właśnie zamierzam w tym roku posadzić pomidory ze 4 odmiany, ale najpyszniejsze które jadłam to są czarne. Nie mam kompletnie pojęcia, ale zobaczymy co z tego urośnie.

  1. Zdecydowanie czarne pomidory również zaliczają do tych o najlepszym smaku. Parę lat temu miałem kilka odmian pomidorów o czarnych owocach (chyba był to między innymi Czarny Książę, który był bardzo smaczny ,ale nie zebrałem z niego nasion ). W tym roku wysiałem Black Cherry, który również fajnie smakuje.

 3. Od kilku lat hoduje Hektora F1 . Owoce olbrzymy, (czasem dorastają do 1kg), twarde, słodkie, bez pestek. Idealne na przetwory i do bezpośredniego spożycia. Odporne na choroby grzybowe, w przeciwieństwie do bawolego serca ( też bardzo smacznego). Krzewy niskie. Silne. Grube.Prowadzić na dwa pędy.

  1. Dziękuje za polecenie odmiany, na pewno ją przetestuję w przyszłym sezonie ogrodniczym.

  2. W tym roku Hektor F1 szybko zakończyl żywot. Po 2 grona. Nie polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *