Jaki obornik jest najlepszy pod pomidory. Poradnik dla ogrodników.

jaki obornik pod pomidory

Jaki obornik wybrać pod pomidory

W porównaniu do innych warzyw, pomidory mają dość duże wymagania dotyczące składników odżywczych, zwłaszcza azotu, fosforu i potasu. Dlatego najlepszym wyborem dla pomidorów jest obornik krowi, koński lub kozi. Jest on bogaty w składniki odżywcze oraz zawiera wiele mikroorganizmów, które pomagają w rozkładzie materii organicznej i wprowadzają do gleby materię organiczną.

Najlepiej jest aplikować obornik do gleby jesienią lub wczesną wiosną, aby dać czas na rozkładanie się i uwalnianie składników odżywczych dla roślin. Ważne jest również, aby nie stosować go zbyt dużo, ponieważ przesycenie składnikami odżywczymi może prowadzić do deformacji i chorób roślin. W tym przypadku mniej to więcej. Bardzo ważne jest aby nie stosować go świeżego, należy go przekompostować wcześniej na pryzmie przez kilka miesięcy.

Jaki obornik jest najlepszy pod pomidory?

Pomidory mają wysokie wymagania pokarmowe, dlatego jeśli chcemy mieć duże plony musimy je regularnie dokarmiać, czym nawozić pomidory to jedno z najczęściej zadawanych pytań na grupach ogrodniczych.

Idealnie nadaje się do tego obornik  (gnojówka), który długo się rozkłada i stopniowo uwalnia zawarte w nim składniki pokarmowe.

Najlepszy był by obornik koński prosto ze stadniny, który sami możemy złożyć na pryzmie i przekompostować, ale niewiele osób ma do takiego nawozu dostęp. Równie dobrze nada się do tego kupny – granulowany, ważne żeby był ekologiczny i nie zawierał pozostałości pestycydów.

Z doświadczenia widzę, że praktycznie każdy rodzaj obornika nadaje się pod pomidory, po prostu inaczej dobieramy dawkę nawozu na dany obszar ziemi. Najlepszy naturalny od zwierząt z chowu ekologicznego, który możemy przekompostować, ale ten granulowany również się sprawdzi w uprawie pomidorów w gruncie i pomidorów w  tunelu. Możemy nim nawet nawozić pomidory w doniczkach, jeśli nie chcemy stosować nawozów sztucznych, dzięki niemu rośliny nie będą miały niedoborów. Obecnie 40 l dobrej jakości granulowanego można nabyć za około 50 zł, co wydaje się dobrą ceną.

Obornik kurzy zawiera więcej azotu od innych ma też sporo makro- i mikroelementów. 

obornik pod pomidory

Co to jest obornik?

Obornik to doskonały nawóz naturalny, który nie tylko wzbogaca glebę w próchnicę, ale zawiera przede wszystkim mnóstwo cennych składników, które są łatwe do pobrania przez rośliny pomidora. Składa się z kału i moczu zwierząt oraz słomy lub siana, która jest wykorzystywane jako ściółka. W zależności od jakich zwierząt pochodzi, ma różny skład. W przydomowych ogrodach i profesjonalnych uprawach warzyw i roślin ozdobnych najczęściej wykorzystywany jest obornik bydlęcy, kurzy, koński oraz świński lub mieszany. Najbardziej bogaty pod względem składników pokarmowych jest ptasi, dlatego nigdy nie stosuje się go świeżego, tylko przekompostowany. 

Obornik — do czego stosować ten nawóz?

Obornik najlepiej stosować co dwa- trzy lata w dawce około 35 kilogramów na 10m2, dużą jego zaletą jest to, że trudno nim przenawozić rośliny. Nie wszystkie rośliny jednak dobrze reagują na nawożeni nim, szczególnie mam tu na myśli warzywa korzeniowe takie jak marchew czy buraczki ćwikłowe. Korzenie marchwi po nawożeniu nim często się rozwidlają a buraczki ćwikłowe rosną zbyt duże, nie są tak ładnie wybarwione i nie są zbyt smaczne.

Najlepiej na obornik reagują ogórki, pomidory, cebula, kalafior, kapusta, seler, por, cukinia, dynia,

Obornik — kiedy go stosować pod pomidory?

Najlepszą porą na stosowanie obornika w uprawie warzyw jest jesień, wtedy będziemy mieli pewność, że zacznie się on rozkładać i nie po pali roślin, które mamy zamiar posadzić.

Wiosną można stosować obornik, ale tylko ten, przekompostowany na pryzmie lub ten granulowany . Jednak należy go stosować z umiarem, ponieważ nadmiar obornika może przynieść więcej szkód niż korzyści. Przekompostowany na pryzmie obornik zawiera składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas,  oraz mikroelementy jak mangan co przyczynia się do poprawy jakości gleby. Działanie nawozowe trwa dłużej niż w przypadku nawozów mineralnych, jednak potrzebuje czasu na rozkład. Warto pamiętać, że stosowanie obornika nie powinno być nadmiarowe i należy zachować umiar, aby nie zaszkodzić roślinom i glebie.

jakim obornikiem nawozić pomidory

Co to jest obornik granulowany?

Obornik granulowany jest według mnie rewolucyjnym środkiem nawozowym, który z powodzeniem zastępuje tradycyjny. Jest to naturalny, ekologiczny produkt, który został poddany procesowi granulacji. Dzięki temu posiada postać małych, okrągłych granulek, które rozpuszczają się w wodzie, uwalniając składniki odżywcze. Obornik granulowany stosowany jest zarówno w rolnictwie, jak i na trawnikach czy w ogrodach. Jego zalety są nieocenione – działa długo i równomiernie, nie powoduje wycieku azotanów do gleby i pozytywnie wpływa na jej strukturę.

Co więcej, obornik granulowany to produkt bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi. Jego stosowanie pozwala w naturalny sposób nawozić rośliny, nie niszcząc przy tym ich naturalnego środowiska. W ten sposób zapewniamy sobie wysokiej jakości produkty roślinne, nie szkodząc przy tym naturalnemu środowisku. Dzięki temu produktowi można trzymać zdrowie roślin pod kontrolą, uzyskując obfite i zdrowe plony. Już teraz warto sięgnąć po granulowany i przekonać się, jak wiele korzyści może przynieść jego stosowanie. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć zadbany ogród i zdrowe rośliny, a przy tym nie szkodzić środowisku. Obornik granulowany to nie tylko wybór dla świadomych ekologicznie klientów, ale przede wszystkim gwarancja sukcesu dla roślin, które dzięki niemu będą rosły pięknie i zdrowo. 

jesienne nawożenie pomidorów obornikiem

Jakie składniki zawiera obornik?

Obornik to skarbnica cennych składników, zawiera on przede wszystkim azot, który stanowi niezbędny element do wzrostu i budowy tkanek. Kolejnym bardzo ważnym składnikiem jest fosfor, którego rośliny potrzebują do uzyskania silniejszego systemu korzeniowego i dojrzewania owoców. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o potasie, który wpływa na wybarwienie, dojrzewanie i smak owoców pomidora.

Obornik zawiera także mikroskładniki takie jak wapń, magnez, miedź, żelazo, bor, molibden czy cynk – wszystko to, co rośliny potrzebują by cieszyć nas swoim pięknym wyglądem i zdrowotnością.

Nie tylko rośliny czerpią zyski z obornika, dzięki zastosowaniu tego naturalnego nawozu, ograniczamy szkodliwe skutki sztucznych nawozów i przyczyniamy się do ratowania naszej planety. Dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem go w swoim ogrodzie – to nie tylko dla dobra Twoich roślin, ale także dla dobra natury! 

Wnosi on do gleby sporo materii organicznej, dzięki czemu mikroorganizmy znakomicie się rozwijają i gleba żyje. Korzystnie wpływa także na ph gleby, ponieważ jej nie zakwasza, dzięki niemu można z sukcesem uprawiać pomidory. 

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *