Pomidor Bawole Serce – smaczna odmiana pomidora

Pomidory malinowe Bawole Serce uprawiam od lat w moim ogrodzie, ponieważ są bardzo smaczne, plenne i dość odporne na choroby. Wyróżniają się na tle innych odmian pomidorów, przede wszystkim dużym plonem i smacznymi owocami.

Mimo, iż zbiera ta roślina na grupach i forach ogrodniczych bardzo pozytywne opinie, ma jednak również swoje nieliczne wady. Nie ukrywam, że to moja ulubiona odmiana pomidorów, która zajmuje w moim ogrodzie szczególne miejsce, mam ich co roku przynajmniej 40 krzaków.

Pomidor Bawole Serce
Pomidor Bawole Serce

Opis odmiany

Pomidory typu Bawole Serce to średnio wczesna odmiana pomidorów malinowych, których owoce kształtem przypominają serce. Owoce osiągają wagę od 200 do nawet 1 kilograma. Ta odmiana pomidorów jest ciepłolubna, zresztą tak jak pozostałe. Nie toleruje przymrozków, rośliny giną w temperaturze 0 stopni C. Dlatego do gruntu wysadzamy zwykle po 15 maja.

Pomidory Bawole Serce to najsmaczniejsze pomidory malinowe, w dodatku są bardzo plenne. Owoce mają sercowaty kształt, są mięsiste, pyszne, ich miąższ jest słodki. Pędy tych pomidorów są wiotkie, więc trzeba je przywiązywać do mocnych palików lub prowadzić przy sznurkach. Zwykle prowadzę ja na 2-3 pędy, które na koniec sezonu ogławiam. Jest to jedna z najbardziej żarłocznych odmian pomidorów, dlatego wymaga dobrego przygotowania gleby, oraz nawożenia organicznego bądź mineralnego. Bardzo dobrze reaguje na stosowanie kompostu, który znakomicie wzbogaca glebę w materię organiczną i składniki pokarmowe.

Pomidor malinowy Bawole Serce
Pomidory malinowe Bawole Serce

Bawole Serce – jak uprawiać ?

Tą odmianę pomidora uprawiamy z rozsady, czyli małych sadzonek, które można zakupić lub samodzielnie wyhodować w domu. Opakowanie nasion kosztuje około 3 złotych.

Najlepszym terminem wysiewu nasion pomidora malinowego Bawole Serce jest 15 marzec. Nasiona sieję do doniczek o wielkości p9 o wymiarach 9 na 9 na 9 centymetrów, które są wypełnione dobrej jakości podłożem, przeznaczonym do wysiewu nasion.

Zawsze staram się kupić dobrej jakości ziemię, która jest lekka i puszysta, dzięki temu młode sadzonki pomidorów będą miały dobre warunki do wzrostu. Przed wysianiem odkażam ziemię poprzez umieszczenie jej na 15 minut w piekarniku ustawionym na 150 stopni C, bądź poprzez polanie jej wrzątkiem. Ostatnio częściej stosuję tą 2 metodę, ze względu na to, że jest łatwiejsza do wykonania w domowych warunkach i jak na razie dobrze się sprawdza. Zaobserwowałem, że pomidory mniej chorują.

Podczas wysiewania nasion pomidorów Bawole Serce, warto zwrócić uwagę na higienę (umyć przed ręce mydłem i ciepłą wodą, umyć dokładnie doniczki). Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo zakażenia młodych roślin pomidora różnymi chorobami grzybowymi. Ważne, jest również to, aby siać do czystych doniczek, zawsze dokładnie myję je przed użyciem w ciepłej wodzie.

Po wysianiu nasion pomidora lekko podlewam nasiona odstaną wodą. Kolejne podlewania wykonuję średnio co 3 dni. Należy uważać, aby nie przelać młodych sadzonek, ponieważ gdy będą miały zbyt mokro to lubią atakować choroby grzybowe.

Nasiona pomidora do kiełkowania potrzebują temperatury około 20-22 stopni C, w tej temperaturze kiełkują około 7 dni. Po około 14 -20 dni od wysiewu, małe siewki pomidora trzeba przepikować do osobnych doniczek. Dzięki temu młode rośliny zyskają przestrzeń do dobrego wzrostu i nie będą konkurować o światło i substancje odżywcze między sobą. Do pikowania również używam doniczek p9 (czyli o wymiarach 9x9x9), w nich rozsada pomidorów ma sporo miejsca do wzrostu.

Sadzonki pomidorów w doniczkach trzymam na parapecie w oknie o południowej wystawie. Dzięki temu będą miały dużo światła, które zapewni im ładny wzrost. Trzeba uważać na wiosenne ostre słońce, które lubi „przypalać” sadzonki.

Idealne sadzonki pomidorów mają 6-7 liści, lepiej sadzić młode sadzonki, niż przerośniętą i niedożywioną pomidorów Bawole Serce. Do tunelu sadzę pomidory pod koniec kwietnia, natomiast do gruntu po zimnej Zośce ( czyli po 15 maja). Te terminy sadzenia sprawdzają mi się od lat. Pomidory sadzę zawsze dość głęboko pod 1 parę liści. Sadzę w rozstawie około 50 na 50 centymetrów.

Po posadzeniu pomidory Bawole Serce obficie podlewam. Kolejne podlewanie wykonuję po około 7 dniach. Taka przerwa sprzyja lepszemu ukorzenianiu się sadzonek pomidorów. Tunel foliowy szczelnie zamykam na pod wieczór, a gdy są lekkie przymrozki to dodatkowo okrywam rośliny agrowłókniną zawieszoną na drewnianych palikach.

Pielęgnacja pomidorów Bawole Serce polega na: podlewaniu, nawożeniu, usuwaniu wilków (czyli pędów bocznych), usuwaniu dolnych liści oraz ochronie przed chorobami.

Tą odmianę pomidorów najlepiej prowadzić na 2 bądź 3 pędy – zostawiam pęd główny oraz pęd wyrastający spod 1 grona ponieważ jest on najsilniejszy). Czasem jeśli mam dość miejsca to zostawiam jeszcze jeden pęd boczny, pozostałe pędy boczne usuwam. Trzeba uważać, aby nie przesadzić i za bardzo nie zagęścić uprawy, ponieważ wtedy powietrze nie może swobodnie krążyć wokół sadzonek pomidorów i choroby grzybowe mają łatwiejsze zadanie do zainfekowania roślin pomidorów. Pomidory Bawole Serce podlewam średnio 2 razy w tygodniu, przeznaczając na 1 krzak około 1 litra wody, przy jednym podlewaniu.

Pomidory Bawole Serce
Pomidor Bawole serce to plenna i smaczna odmiana

Dobre sąsiedztwo

Pomidor lubi towarzystwo Bazylii, dlatego co roku sadzę kilka krzaków tego zioła w ziemi, tuż przy pomidorowych krzakach. Oprócz towarzystwa Bazyli, korzystnie wpływają na pomidory Aksamitki, które odstraszają nicienie. Dlatego warto je sadzić w pobliżu nie tylko pomidorów, ale także innych warzyw.

Zalety pomidorów typu Bawole Serce

Niewątpliwą zaletą owoców pomidora Bawole Serce jest ich smak. Warzywa te są po prostu pyszne. Nie znam nikogo komu ta odmiana pomidorów by nie smakowała. Drugą bardzo ważną zaletą jest ich duża plenność. Warzywa tej odmiany dobrze zawiązują owoce, które są dość duże. Z tego względu jest to odmiana polecana.

Wady pomidorów Bawole Serce

Pomidory Bawole Serce mają wiele zalet, ale również kilka wad, przez, które część osób rezygnuje bądź ogranicza ich uprawę. Nie wątpliwie pomidor jest bardzo smaczny i mięsisty, lecz te owoce niezbyt dobrze się przechowują. Kolejną wadą są wiotkie pędy, które trzeba mocno podwiązywać, ponieważ mają tendencję do kładzenia się na ziemi. A to powoduje łatwe infekcje chorobami grzybowymi. Ta odmiana ma również duże wymagania pokarmowe. Dlatego trzeba odpowiednio przygotować po ich uprawę glebę oraz regularnie je nawozić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ogród przydomowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *