Pomidory malinowe Bawole Serce (inaczej zwane Oxheart) uprawiam od lat w moim ogrodzie, ponieważ są bardzo smaczne, plenne i dość odporne na choroby. Wyróżniają się na tle innych odmian pomidorów, przede wszystkim dużym plonem i smacznymi owocami.
Mimo, iż zbiera ta roślina na grupach i forach ogrodniczych bardzo pozytywne opinie, ma jednak również swoje nieliczne wady. Nie ukrywam, że to moja ulubiona odmiana, która zajmuje w moim ogrodzie szczególne miejsce, mam ich co roku przynajmniej 40 krzaków.

Opis odmiany
Pomidory typu Bawole Serce to średnio wczesna odmiana pomidorów malinowych, których owoce kształtem przypominają serce. Owoce ma duże, osiągają one wagę od 200 do nawet 1 kilograma. Ta odmiana jest ciepłolubna, generalnie jest to pomidor gruntowy, ale bardzo dobrze rośnie w tunelach foliowych oraz szklarniach. Nie toleruje przymrozków, rośliny giną w temperaturze 0 stopni C. Dlatego do gruntu wysadzamy je zwykle po 15 maja.
Pomidory Bawole Serce to najsmaczniejsza odmiana pomidorów malinowych oraz jest bardzo plenna. Owoce mają sercowaty kształt, są mięsiste, pyszne, ich miąższ jest słodki. Pędy tych roślin są wiotkie, więc trzeba je przywiązywać do mocnych palików lub prowadzić przy sznurkach. Rośliny osiągają wysokość ponad 2 metrów Zwykle prowadzę ja na 2-3 pędy, które na koniec sezonu ogławiam. Jest to jedna z najbardziej żarłocznych odmian, dlatego wymaga dobrego przygotowania gleby, oraz nawożenia organicznego bądź mineralnego. Bardzo dobrze reaguje na stosowanie kompostu, który znakomicie wzbogaca glebę w materię organiczną i składniki pokarmowe.

Wysiew – tylko do dobrej jakości ziemi
Tą odmianę pomidora uprawiamy z rozsady, czyli małych sadzonek, które można zakupić lub samodzielnie wyhodować w domu. Opakowanie nasion kosztuje około 3 złote.
Najlepszym terminem wysiewu nasion pomidora malinowego Bawole Serce jest 15 marzec. Nasiona sieję do doniczek o wielkości p9 o wymiarach 9 na 9 na 9 centymetrów, które są wypełnione dobrej jakości podłożem, przeznaczonym do wysiewu nasion.
Zawsze staram się kupić dobrej jakości ziemię, która jest lekka i puszysta, dzięki temu młode sadzonki pomidorów będą miały dobre warunki do wzrostu. Przed wysianiem odkażam ziemię poprzez umieszczenie jej na 15 minut w piekarniku ustawionym na 150 stopni C, bądź poprzez polanie jej wrzątkiem. Ostatnio częściej stosuję tą 2 metodę, ze względu na to, że jest łatwiejsza do wykonania w domowych warunkach i jak na razie dobrze się sprawdza. Zaobserwowałem, że dzięki temu młode siewki mniej chorują.
Podczas wysiewania nasion, warto zwrócić uwagę na higienę (umyć przed ręce mydłem i ciepłą wodą, umyć dokładnie doniczki). Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo zakażenia młodych roślin pomidora różnymi chorobami grzybowymi. Ważne, jest również to, aby siać do czystych doniczek, zawsze dokładnie myję je przed użyciem w ciepłej wodzie.
Po wysianiu nasion pomidora lekko podlewam nasiona odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Kolejne podlewania wykonuję średnio co 3 dni. Należy uważać, aby nie przelać młodych sadzonek, ponieważ gdy będą miały zbyt mokro to lubią atakować choroby grzybowe.
Nasiona pomidora do wykiełkowania potrzebują temperatury około 20-22 stopni C, w tej temperaturze kiełkują około 7 dni. Po około 14 -20 dni od wysiewu, małe siewki pomidora trzeba przepikować do osobnych doniczek. Dzięki temu młode rośliny zyskają przestrzeń do dobrego wzrostu i nie będą konkurować o światło i substancje odżywcze między sobą. Do pikowania również używam doniczek p9 (czyli o wymiarach 9x9x9), w nich rozsada pomidorów ma sporo miejsca do wzrostu.
Pielęgnacja sadzonek
Sadzonki pomidorów w doniczkach trzymam na parapecie w oknie o południowej wystawie. Dzięki temu będą miały dużo światła, które zapewni im ładny wzrost. Trzeba uważać na wiosenne ostre słońce, które lubi „przypalać” sadzonki.
Idealne sadzonki pomidorów mają 6-7 liści, lepiej sadzić młode sadzonki, niż przerośniętą i niedożywioną rozsadę. Do tunelu sadzę pomidorki pod koniec kwietnia, natomiast do gruntu po zimnej Zośce ( czyli po 15 maja). Te terminy sadzenia sprawdzają mi się od lat. Pomidory sadzę zawsze dość głęboko pod 1 parę liści. Sadzę w rozstawie około 50 na 50 centymetrów.
Po posadzeniu Bawole Serca obficie podlewam. Kolejne podlewanie wykonuję po około 7 dniach. Taka przerwa w podlewaniu sprzyja lepszemu ukorzenianiu się sadzonek pomidorów. Tunel foliowy szczelnie zamykam na pod wieczór, a gdy są lekkie przymrozki to dodatkowo okrywam rośliny agrowłókniną zawieszoną na drewnianych palikach.
Pielęgnacja Bawole Serce polega na: podlewaniu, nawożeniu, usuwaniu wilków (czyli pędów bocznych), usuwaniu dolnych liści oraz ochronie przed chorobami.
Jak uprawiać pomidory Bawole Serce ?
Tą odmianę najlepiej prowadzić na 2 bądź 3 pędy – zostawiam pęd główny oraz pęd wyrastający spod 1 grona ponieważ jest on najsilniejszy). Czasem jeśli mam dość miejsca to zostawiam jeszcze jeden pęd boczny, pozostałe pędy boczne usuwam. Trzeba uważać, aby nie przesadzić i za bardzo nie zagęścić uprawy, ponieważ wtedy powietrze nie może swobodnie krążyć wokół sadzonek pomidorów i choroby grzybowe mogą łatwej zainfekować rośliny. Pomidory podlewam średnio 2 razy w tygodniu, przeznaczając na 1 krzak około 1,5 litra wody, przy jednym podlewaniu.

Zbiory
Zbiór owoców tej odmiany pomidora rozpoczyna się od końca lipca bądź pierwszych dni sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Ja Bawole Serca uprawiam w tunelu foliowym, więc udaje mi się przedłużyć zbiory nawet do pierwszych dni listopada – czyli do większych przymrozków.
Dobre sąsiedztwo
Pomidor lubi towarzystwo Bazylii, dlatego co roku sadzę kilka krzaków tego zioła w ziemi, tuż przy pomidorowych krzakach. Oprócz towarzystwa Bazyli, korzystny wpływ mają Aksamitki, które odstraszają nicienie. Dlatego warto je sadzić w pobliżu także innych warzyw i roślin owocowych.
Zalety
Niewątpliwą zaletą owoców pomidora Bawole Serce jest ich smak. Warzywa te są po prostu pyszne. Nie znam nikogo komu ta odmiana pomidorów by nie smakowała. Drugą bardzo ważną zaletą jest ich duża plenność. Warzywa tej odmiany dobrze zawiązują owoce, które są dość duże. Z tego względu jest to odmiana polecana. Cena owoców w sprzedaży detalicznej waha się od 6 do 10 złotych.
Wady
Te pomidory mają wiele zalet, ale również kilka wad, przez, które część osób rezygnuje bądź ogranicza ich uprawę. Nie wątpliwie pomidor jest bardzo smaczny i mięsisty, lecz te owoce niezbyt dobrze się przechowują. Kolejną wadą są wiotkie pędy, które trzeba mocno podwiązywać, ponieważ mają tendencję do kładzenia się na ziemi. A to powoduje łatwe infekcje chorobami grzybowymi. Ta odmiana ma również duże wymagania pokarmowe. Dlatego trzeba odpowiednio przygotować po ich uprawę glebę oraz regularnie je nawozić.