Najbardziej plenne pomidory, które warto uprawiać

Najbardziej plenne pomidory

Od wyboru właściwej odmiany pomidora zależy w dużej mierze sukces całej uprawy. W tym wpisie opisze najbardziej plenne pomidory, które miałem okazję uprawiać w moim ogrodzie przydomowym w ostatnich latach. Są to sprawdzone odmiany, które są odporne na choroby i dają obfity plon oraz smaczne owoce.

Najbardziej plenne pomidory
Poranny zbiór pomidorów

Najbardziej plenne pomidory o dużych owocach

Pomidor Bawole serce – to jedna z najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce. U mnie co roku muszę mieć co najmniej 30 krzaków tej odmiany, ponieważ jej owoce są po prostu przepyszne. Nie znam nikogo komu nie smakują te pomidory. Jest to bardzo plenna odmiana pomidorów. Owoce przypominają kształtem serce. Zawsze prowadzę ja na 2 -3 pędy i solidnie je zasilam nawozami (kompostem lub nawozami mineralnymi). Wtedy wydają naprawdę duży plon. Ze względu na dużą liczbę owoców wymagają solidnego podwiązywania i mocowania do palików. Pod koniec sierpnia wymagają ogłowienia, dzięki temu owoce dojrzeją przed nadejściem przymrozków. Polecam tą odmianę, szczególnie do uprawy pod folią.

Najbardziej plenne odmiany pomidora
Pomidor Bawole Serce – wyjątkowo plenna odmiana pomidorów

Pomidor Faworyt – jedna z najlepszych odmian do uprawy amatorskiej w tunelach foliowych. Odmiana zawiązuje bardzo dużo owoców, które mają są wyrównanej wielkości. U mnie co roku muszę mieć kilkadziesiąt krzaków tej odmiany. Rośliny dorastają nawet do 2 metrów wysokości. Zwykle prowadzę ją na 1 lub 2 pędy. Pomidor odmiany Faworyt wydaje naprawdę zadowalający plon.

Pomidor Brutus – bardzo duże owoce, czasem dochodzące w sprzyjających warunkach uprawowych do 2 kilogramów wagi. Zwykle owoce tego pomidora osiągają około 500 do 800 gram. Wymaga sporego nawożenia i mocnego podwiązywania do palików. Najlepiej uprawiać ją na 1 pęd. Odmiana pomidora wysokiego, bardzo plenna, polecana do uprawy przez wiele osób.

Pomidor San Marzano – odmiana wysoka pomidora, przeznaczona do uprawy zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Owoce tej odmiany są bardzo cenione i najczęściej wykorzystywane do robienia przetworów (keczup, przecier na zupę, Passata), polecana do uprawy w gruncie.

Pomidor Malinowy Ożarowski – ciekawa odmiana pomidora malinowego, która plonuje do późnej jesieni. Rośliny dorastają do 180 centymetrów wysokości. Owoce mają dobry smak i cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów.

Plenne odmiany pomidorów koktajlowych

Pomidor Maskotka – odmiana pomidora o małych owocach wielkości mniej więcej monety 5 złotowej. Nadaje się do uprawy w gruncie, pod osłonami oraz w doniczkach na balkonie.

Pomidor Olka Polka odmiana pomidora o żółtych owocach, średniej wielkości, ważące około 50 gram. Owoce smaczne, lekko kwaskowe, idealnie nadające się do sałatek oraz na kanapki. U mnie tej odmiany nie może zabraknąć, zarówno w tunelu foliowym. Pomidor sztywnołodygowy, ale tak zawsze przywiązuje je do palików. Dobry do uprawy w gruncie, jak i również pod osłonami. Dobrze rośnie również w pojemnikach, co roku uprawiam te pomidory na balkonie .

Pomidor Bajaja – odmiana polecana szczególnie do uprawy na balkonach i w pojemnikach. Owoce drobne i bardzo smaczne. Z jednej rośliny, zbieramy kilkaset owoców.

Wszystkie opisane odmiany pomidorów mam bądź miałem w swoim ogrodzie i sprawdziłem ich smak oraz plenność. Dlatego z czystym sumieniem mogę je polecić do uprawy.

najbardziej plenne pomidory - Pomidor Brutus
Odmiana Pomidora Brutus

Nie ma sensu ograniczać się i sadzić tylko jednej odmiany pomidora, warto posadzić kilka odmian pomidorów w ogrodzie. Różne odmiany pomidora mają różne zastosowanie (jedna lepiej smakują spożywane na świeżo, inne jako dodatek do zup i na przetwory). Dzięki temu, że posadzimy kilka odmian pomidorów można znacznie przedłużyć zbiór owoców, aż do późnej jesieni. W tym roku zebrane przed przymrozkami niedojrzałe zielone pomidory przechowałem w domu i pozwoliłem im powoli dojrzewać. W ten sposób świeżymi pomidorami z własnej uprawy cieszyłem się praktycznie do końca roku.

Jak poprawić plenność pomidorów ?

To, że wybieramy i sadzimy najbardziej plenne odmiany pomidorów jest bardzo ważne, ale równie istotna jest pielęgnacja i odpowiednie prowadzenie sadzonek. Gdy zależy mi na większym plonie owoców to prowadzę niektóre odmiany pomidorów na 2 a nawet 3 pędy. To opóźnia zbiory, ale powoduje to że na każdym krzaku jest zawiązanych o wiele więcej pomidorów. Oczywiście takie prowadzenie roślin powoduje również zagrożenia wystąpienia chorób grzybowych, z powodu gorszego przepływu powietrza i wolniejszego obsychania krzaków po porannej rosie.

Pomidory to dość wymagające roślin pod względem nawożenia, szczególnie odmiany wymienne we wpisie. Dlatego, gdy planujemy duże plony jesteśmy zobowiązani do zapewnienia im odpowiedniej podaży składników pokarmowych w glebie. U siebie bazuję na kompoście, który idealnie spisuje się w uprawie pomidorów. Dobrze nada się również obornik granulowany bądź gnojówka z pokrzyw. Z nawozów sztucznych pod pomidory nada się Yara mila complex bądź płynny flrovit uniwersalny.

Recommended Articles

1 Comment

  1. U mnie zdecydowanie pomidory malinowe dają największy plon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *