Pomidor Faworyt – ciekawa odmiana pomidora malinowego

Pomidor Faworyt jest jedną z odmian pomidora, której o nie może zabraknąć w moim ogrodzie. Pomidory malinowe Faworyt są niezwykle cenione przede wszystkim za swój bardzo dobry smak. Ma bardzo smaczne, duże i wyrównane owoce bez skłonności do pękania. To jedna z moich ulubionych odmian, cenie ją nie tylko za smak, ale również wyrównane plonowanie. Ta odmiana nigdy mnie jeszcze nie zawiodła, nawet pomimo trudnych warunków pogodowych.

Owoce pomidora Faworyt mają wielkość od 200 do nawet 450 gram.

pomidor faworyt
Pomidor malinowy odmiany Faworyt


Gdzie sadzić?

Pomidor malinowy Faworyt lubi słoneczne i ciepłe stanowisko. Roślina dobrze rośnie zarówno uprawiana w gruncie jak i pod osłonami. Wymaga palikowania. Warto ziemię pod uprawę pomidorów nawieźć kompostem lub obornikiem, dzięki temu zbieram sporo więcej owoców.

Uprawa pomidora malinowego Faworyt

Pomidor Faworyt uprawiam zawsze z rozsady, którą samodzielnie przygotowuje w domu na parapecie, a na początku kwietnia przenoszę sadzonki do nieogrzewanego tunelu foliowego.

Wysiewam nasiona pomidora Faworyt w pierwszym tygodniu marca, do podłoża przeznaczonego do wysiewu warzyw i lekko podlewam. Ziemię przed wysiewem zawsze dezynfekuję. Najłatwiej to zrobić poprzez umieszczenie potrzebnej ilości ziemi w wiaderku i zalanie jej niewielką ilością wrzątku. Na około 5 litrów ziemi daję około 1 litr wrzątku. Dzięki temu pozbywam się chorób grzybowych, które są w podłożu.

Pielęgnacja sadzonek

Jak rośliny wykiełkują podlewam młode siewki na podstawkę znajdującą się pod doniczką. Młode rośliny pomidora źle reagują zbyt częste podlewanie, dlatego warto kontrolować stan wysuszenia gleby w doniczce. Generalnie podlewam młode siewki pomidora jak bardzo lekko powiędną (podlewam na podstawkę, aby nie moczyć liści pomidora – dzięki temu choroby grzybowe nie atakują roślin). Na początku kwietnia pikuje młode sadzonki pomidora do doniczek o średnicy 7-10 cm z otworami w dnie. Pikuje je głęboko, aż po młode liście i nalewam na podstawkę około 1-2 cm wody, która zostanie wchłonięta przez podłoże. Na tym etapie uprawy pomidora Faworyt, najczęstszymi błędami, które uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu w uprawie jest przelanie lub duże przesuszenie młodych sadzonek pomidorów. Codziennie staram się kontrolować stan ziemi w doniczkach i podlewać sadzonki dopiero, gdy ziemia jest już naprawdę sucha.

Generalnie pielęgnacja rozsady polega na systematycznym podlewaniu młodych roślinek (około 1 raz w tygodniu. Rozsada nadaje się do sadzenia ma miejsce stałe w momencie gdy będzie miała około 6-8 liści. Zawsze wolę posadzić młodą rozsadę pomidora, która łatwo się przyjmuje niż przerośnięte, niedożywione i wyciągnięte sadzonki.

Sadzenie

Rozsadę pomidora Faworyt wysadzamy do gruntu w momencie gdy minie ryzyko przymrozków. Ta odmiana pomidora malinowego dobrze rośnie zarówno w gruncie jak i w tunelach foliowych.

Pomidor Faworyt osiąga wysokość do 2, a nawet 2,5 metra, dlatego wymaga przymocowania do palików. Jest to wysoka odmiana pomidora.

Jest to również plenna odmiana pomidora, dlatego stosujemy mocne i solidne paliki, które wytrzymają ciężar owoców. Pod koniec sierpnia warto ogłowić pomidory, dwa liście nad ostatnim gronem, dzięki temu owoce zdążą dojrzeć przed nadejściem przymrozków. W momencie, gdy pierwsze owoce zaczynają dojrzewać usuwam kilka (2-3) dolne liście, na których mogą pojawiać się choroby grzybowe. Dzięki temu promienie słoneczne mają dostęp do owoców, dzięki temu pomidory będą smaczniejsze.

Pomidor malinowy Faworyt w tunelu

Ta odmiana pomidora malinowego idealne nadaje się do uprawy w tunelach foliowych. Ma smaczne i dość duże owoce oraz jest dość plenna. W tunelach foliowych najlepiej prowadzić ją na 1 lub 2 pędy, wtedy unikniemy niepotrzebnego zagęszczenia roślin.

Ze względu, iż mój ogród znajduje się w niecce, i występują w nim mgły i co z tym związane sporo wilgoci, większość pomidorów staram się uprawiać pod folią. Dzięki temu krzaki pomidorów szybciej obsychają o są dłużej zdrowsze, bez objawów chorób grzybowych. Dzięki temu nie muszą używać dużo środków chemicznych.

pomidor malinowy faworyt
Pomidor odmiany Faworyt

Pomidor Faworyt – wady i zalety

Zalety:

  • niedrogie nasiona (około 2,5 zł za opakowanie nasion, które wystarcza zwykle na 2-3 lata)
  • smaczne i duże owoce (odmiana plenna)
  • odporny na choroby
  • cienka skórka

Wady:

  • pomidory słabo się przechowują, (dojrzałe owoce pomidora malinowego Faworyt niestety nie mogą leżeć długo, po około 7 do 10 dni po prostu się psują)
  • owoce są miękkie i łatwo się uszkadzają

Ta odmiana pomidora zbiera bardzo dobre opinie w internecie i ma wielu zwolenników. Ja również bardzo sobie ją chwalę i doceniam jej walory: przede wszystkim dobry smak oraz plenność i odporność na choroby.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Pomidor Faworyt – ciekawa odmiana pomidora malinowego

  1. Też bardzo lubię tę odmianę. Jest odporna na choroby ale i tak co kilkanaście dni pryskam ( 5 l wody + 10 dkg drożdży piekarniczych)przefermentowanymi drożdżami. Nasionka są niedrogie i wystarczą na kilka lat. Różne odmiany pomidorów będę wysiewać po 20 lutym aby wysadzić pod folią około 15 kwietnia.
    Serdecznie pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *