Jak uprawiać ogórki na podporach?

ogórki na podporach

Uprawa ogórków na podporach to najlepsza metoda prowadzenia ogórków, znakomicie się sprawdza zarówno w wielkich gospodarstwach ogrodniczych jak i w małych ogródkach przydomowych i działkowych. Największymi zaletami tego sposobu hodowli jest to, że znacznie ograniczamy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych oraz zwiększamy plony, zapewniamy lepsze nasłonecznienie dla roślin i ułatwiamy zbiór i pielęgnację roślin oraz wydłużamy okres zbiorów. Oczywiście samo przygotowanie podpór lub stelażu pod rośliny jest pracochłonne i czasochłonne, ale warto to wykonać, ponieważ z tej samej powierzchni uprawy możemy zebrać znacznie większe plony. Ogórki w taki sposób można uprawiać w tunelu, szklarni a nawet ogórki gruntowe świetnie rosną w takim systemie i zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż w uprawie poziomo.

Jak prowadzić ogórki na podporach?

Jeśli chcesz uprawiać ogórki w pionie, użycie stelażu lub innej konstrukcji nośnej jest świetnym sposobem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni na grządkach. Aby uprawiać ogórki pionowo, zaczynam od wyboru miejsca w ogrodzie, które ma co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Ogórki uwielbiają stanowisko słoneczne i żyzną glebę, lekką, i bogatą w materię organiczną i próchnicę. Następnie należy zbudować lub kupić konstrukcję po której ogórki będą mogły się swobodnie wspinać, która jest wystarczająco wysoka, aby ogórki miały dużo miejsca do wzrostu. Według mnie konstrukcja powinna mieć wysokość około 1,6 metra do około 2 metrów.

Gdy konstrukcja jest już przygotowana, ostrożnie sadzę rośliny ogórka u jej podstawy, pamiętając o pozostawieniu wystarczającej ilości miejsca, aby pnącza mogły się rozłożyć i owinąć wokół podpór. Na koniec należy regularnie podlewać rośliny i nawozić je co kilka tygodni podczas sezonu wegetacyjnego, warto również systematycznie usuwać chwasty, które pobierają dużo wody i składników pokarmowych z gleby oraz rywalizują  z nimi o światło. Dzięki regularnej opiece i pielęgnacji można się cieszyć obfitymi zbiorami pysznych ogórków przez cały sezon wegetacyjny. W tym roku uprawa ogórków przy podporach dawała mi plony praktycznie do ostatnich dni września, ale warunki pogodowe dopisywały, ponieważ noce były dość ciepłe.

Ogórki mają płytki system korzeniowy, który nie wrasta w ziemię głębiej niż 30 centymetrów, dlatego muszą być dość często i systematycznie podlewane, z tego powodu warto też dobrze nawieźć wierzchnią warstwę gleby przy pomocy nawozów organicznych takich jak kompost i obornik. Ogórki bardzo lubią próchniczną glebę, w której korzenie mogą się szybko rozrastać, jeśli im takie warunki zapewnimy na pewno odwdzięczą się dużymi zbiorami.

Pęd główny ogórka jest wyposażony w wąsy czepne, dzięki którym sam wspina się na sznurki lub na stelaż, czasem trzeba im trochę pomóc i owijać je wokół sznurka na początku okresu wegetacyjnego, ale po pewnym czasie same rośliny wspinają się pionowo.

ogórki prowadzone pionowo na sznurkach

Jak gęsto sadzić ogórki na podporach?

Pionowa uprawa ogórków ma sens jeśli zapewnimy odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, optymalnie powinno to być około 40 – 50 cm. Dzięki temu będziemy mieli znacznie łatwiejszy zbiór owoców oraz dostęp do pielęgnacji poszczególnych krzaków.

Uprawa ogórków przy podporach

W uprawie ogórka gruntowego termin siewu ma ogromne znaczenie, ponieważ są to warzywa ciepłolubne, których nasiona kiełkują dopiero w temperaturze 14 stopni Celsjusza, w niższych temperaturach mogą wykiełkować, ale ryzyko wystąpienia chorób grzybowych znacznie wzrasta. Dlatego nie ma sensu przyspieszać siewu, natomiast warto przygotować rozsadę w domu na parapecie lub w ogrzewanej szklarni bądź tunelu foliowym.

W Polsce zwykle termin wysiew ogórka w uprawie pionowej wypada na początku maja, nasiona siejemy na głębokość około 1 centymetra o podlewamy obficie, warto je przykryć agrowłókniną, która osłoni młode rośliny przed spadkami temperatury, stratami wody z podłoża, przyspieszy zbiory i ochroni młode rośliny przed szkodnikami.

Jeśli przygotowujemy rozsadę nasiona ogórków możemy wysiewać już w połowie kwietnia i umieścić je na parapecie w widnym pomieszczeniu. Przygotowanie sadzonek ogórków trwa około 4 tygodni, po tym okresie można je wysadzać do ziemi na stałe miejsce. Ogórek jest wrażliwy na uszkodzenia systemu korzeniowego dlatego sadzonki należy przygotowywać w sporych doniczkach, ja używam tych o wymiarach 9x9x9 cm o pojemności około 0,5 litra. Młode rośliny ogórka są wrażliwe na przelanie, dlatego w pierwszym okresie wzrostu nie można przesadzać z podlewaniem.

Ogórki kwitną na żółto po okoo 50 – 60 dniach od posadzenia i po tym czasie pojawiają się pierwsze owoce. Ogórki potrzebują azotu oraz innych składników pokarmowych, dlatego warto nawieźć ziemię kompostem. 

podpory do ogórków wykonane samodzielnie

Jakie odmiany ogórków uprawiać w pionie przy podporach?

W sprzedaży jest dostępnych wiele odmian ogórków, dlatego wybranie tych najlepszych, które odpowiadają naszym potrzebom jest bardzo trudne. Z mojego doświadczenia mogę polecić kilka odmian ogórków, które dobrze sprawdzają się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do kiszenia, na małosłone oraz do konserwowania.

Octopus – bardzo popularna odmiana ogórka, która jest chwalona przede wszystkim przez działkowców, długo owocuje i jest odporna na choroby

Śremski – jest to bardzo smaczna odmiana, u mnie jest dość szybko atakowana przez choroby grzybowe, owoce szybko przerastają na grubość i nie bardzo chcą się wspinać po podporach. W tym roku raczej nie będę ich uprawiał w moim ogrodzie. 

Partner f1 – odmiana plenna, posiada długie pędy o silnych wąsach czepnych, dlatego idealnie rośnie na podporach, owoce nie mają tendencji do przerastania, wytwarza dużo zawiązków

Soplica – fajna odmiana, dobrze się pnie, ładnie plonuje, średnio odporna na choroby 

Jak gęsto siać ogórki na podporach?

W moim ogrodzie staram się zawsze zostawiać większe odstępy pomiędzy roślinami niż jest to podane na opakowaniu, dzięki temu powietrze może swobodniej krążyć i zauważyłem, że dzięki temu rośliny mniej chorują. Dzięki temu udało mi się znacznie ograniczyć zużycie środków chemicznych praktycznie do zera. Generalnie uprawa ogórków w pionie wymaga pomiędzy poszczególnymi roślinami odległości 40 cm, może 45 centymetrów, to według mnie optymalna odległość. Pomiędzy rzędami zostawiam około 60 -80 centymetrów, dzięki temu pęd główny może się swobodnie piąć po podporach. 

Co posadzić obok ogórków na podporach?

W sąsiedztwie ogórków warto posadzić jakieś wysokie rośliny, które będę je osłaniały od wiatru, świetnie nadaje się do tego kukurydza cukrowa lub bób. Oczywiście nie można dopuścić do sytuacji, w której inne rośliny będą przysłaniały ogórki i zabierały im światło, dlatego warto to dobrze zaplanować i przemyśleć. Ogórek lubi poletka nasłonecznione a zarazem osłonięte od wiatru.

Czy należy przycinać pnące się pionowo ogórki?

Na początku uprawy ogórków należy usuwać pędy boczne i kwiaty z pędu głównego do wysokości około 6 węzła – do wysokości 50 cm nad ziemią, to powoduje, że rośliny są mocniejsze i ładnie rosną. Powoduje to, że w późniejszym okresie możemy liczyć na większe zbiory. 

podpory do ogórków

Czym nawozić ogórki?

Ogórki o warzywa, które lubią żyzne gleby, z dużą zawartością fosforu i potasu, jak i również azotu i mikroelementów. Zawsze staram się stosować w ich uprawie kompost lub obornik, jeśli nie mam do nich dostępu to znakomicie sprawdza się nawozy mineralne bezchlorkowe.  

Dlaczego warto uprawiać ogórki na podporach?

Pionowe uprawa ogórków pozwala na znacznie zwiększone plony, łatwiejszy i szybszy zbiór -nie trzeba się tyle schylać oraz pozwala na znaczne zmniejszenie ilości oprysków chemicznych stosowanych na zwalczanie chorób grzybowych. Dzięki takiemu systemowi uprawy możemy znacznie zaoszczędzić miejsce i posadzić inne rośliny. 

Jak wysokie przygotować podpory pod ogórki?

180 centymetrów spokojnie wystarczy. 

Uprawa ogórków na siatce – co i jak?

Uprawa na siatce dobrze zdaje egzamin, ogórki łatwo się po niej płożą, można zastosować folię, albo agrowłókninę czarną na której posadzimy sadzonki, ogranicza ona parowanie wody oraz wzrost chwastów praktycznie do zera. 

zbiór ogórków z uprawy po podporach

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. U mnie w ogóle się niesprawdził ten sposób uprawy ogórków, w ogóle nie chciały się piąć po sznurkach. Jest na to jakiś sposób?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *