Jak skutecznie odstraszyć komary? Środki chemiczne i naturalne sposoby ochrony

środki na komary

Z jednej strony, drobne insekty czy owady, to stworzenia przydatne w naszej naturze. Z drugiej, w przypadków owadów tj. komary, kleszcze czy meszki, trudno nam zachować neutralność. Gdy nadchodzi lato, zaczyna się nasza walka z uciążliwymi owadami i innymi insektami. Denerwuje nas nie tylko ich natrętne bzyczenie, ale ukąszeniu komarów mogą towarzyszyć podrażnienia skóry czy swędzenie. Należy pamiętać także, że np. komary tropikalne, jakie spotykamy w niektórych strefach czy to na świeżym powietrzu czy w pomieszczeniach zamkniętych, to znacznie większe wyzwanie. Takiemu ukąszeniu komara towarzyszy lęk, bo stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Na szczęście mamy różne specjalne środki, odstraszające komary.  Jakie środki na komary wybrać? Czy dobre będą plastry odstraszające komary, a może naturalne olejki eteryczne? Jakie skuteczne preparaty warto rozważyć?

Świat komarów, czyli czemu tak boli?

Gdy latem cieszymy się słońcem i naturą, idziemy na piknik czy organizujemy ognisko na świeżym powietrzu, inne owady rzadko nam przeszkadzają. Oczywiście, inne insekty, takie jak osy, meszki czy muchy, mogą być uciążliwe, ale zwykle to z komarami mamy największy problem. To dzięki nim, odsłonięte części ciała podczas wakacji, nie wydają się bezpieczne.

Źródłem naszych problemów poza innymi owadami jest samica komara. To właśnie ona „gryzie” i wkłuwa się w nasze ciało, jak tylko na nim usiądzie. Komarzyca, na swoich szczękach posiada specjalne haczyki, które wbija, rozrywając skórę, aby znaleźć naczynia krwionośne lub żyły. Po wbiciu się, komarzyca stosuje dwie rurki. Jedną wysysa z nas krew, a drugą wstrzykuje ślinę, która co prawda zapobiega krzepnięciu krwi, co ułatwia jej posiłek, ale z drugiej strony ślina ta zawiera specjalne białko, które powoduje w nas reakcje alergiczne. Dlatego też czujemy swędzenie, a skóra się zarumienia. 

Bezpieczne, naturalne środki jako odstraszacz komarów – rzecz m.in. o olejkach eterycznych

Na całe szczęście, Natura przychodzi nam z pomocą. Różne substancje naturalne, których zapachu owady nie lubią, możemy wykorzystać w walce z nimi. Co zatem odstrasza komary? 

Podstawą walki z komarami w domu, mogą być różnorodne metody naturalne, proste i skuteczne. Są na przykład różnego rodzaju rośliny czy zioła, jakie możemy posadzić na balkonie czy umieścić na oknach domu, które zapewniają ochronę przed komarami i odstraszają owady. W tym celu możesz sięgnąć po zasoby trawy cytrynowej, kopru włoskiego, możesz zasadzić miętę, bazylię, melisę, rozmaryn, pelargonie lub lawendę.

Naturalną barierą dla owadów są także w firanki czy zasłony w ogniach, a najlepiej swoją funkcję pełnią dobre moskitiery. W samym domu, możesz nadal korzystać z zasobów naturalnych i palić świece zapachowe czy olejki eteryczne tj. waniliowy czy goździkowy. Jeśli te metody zawiodą, możesz też wykorzystać urządzenia do neutralizacji owadów takie jak lampy na owady, wykorzystujące światło ultrafioletowe do wabienia i drobnego prądu do ich rażenia.

Skuteczne środki chemiczne – czy repelenty to lepsze środki odstraszające?

Zwykle, gdy nadchodzi sezon, stosujemy różnego rodzaju środki na komary czy też równie popularne preparaty na kleszcze np. w formie sprayu, a także preparat taki jak aerozol, płyn czy inne repelenty, także do stosowania bezpośrednio na skórze. Zanim sięgniemy po konkretne preparaty czy spraye, warto wiedzieć, jak wybrać skuteczny preparat.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty na komary, także w naszym sklepie internetowym. Stosowane repelenty, to wszystkie formy odstraszające owady. Do repelentów zalicza się substancje naturalne, środki chemiczne, a także urządzenia dźwiękowe oraz świetlne. Ich zadaniem jest wpływ na zmysły zwierząt – wzrok, słuch, smak, węch, dotyk. Wszystko po to, aby zmieniły teren bytowania. 

Chociaż produkty dostępne np. w każdym sklepie internetowym czy sklepach stacjonarnych są zróżnicowane i obejmują np. kremy, olejki, spraye, emulsje czy pudry – najczęściej stosowane są te, które tworzą na naszej skórze warstwę ochronną, nieprzyjemną dla owadów. Warto jednak wiedzieć, że zakres ochrony zmniejsza się wraz z poceniem, wysokimi temperaturami czy silnym wiatrem.

Wybierając środki na komary takie jak np. plastry, opaski, spraye, warto kierować się składem i bezpieczeństwem. Nie wszystkie środki można stosować w przypadku dzieci, zwłaszcza małych dzieci. Inne mogą być uniwersalne.

Najbezpieczniejsze, ale najmniej skuteczne są repelenty z olejkami eterycznymi. Są to preparaty zawierające olejek z mięty pieprzowej, eukaliptusa cytrynowego, bazylii, paczuli, olejek lawendowy czy olejek cytronelowy. 

Najpopularniejsze repelenty zawierają DEET czyli N,N-dietylo-m-toluamid. Wytwarza on nieprzyjemny, intensywny zapach, nie lubiany przez komary. Środki z DEET mogą drażnić skórę czy oczy i nie powinny być stosowane przez dzieci i kobiety w ciąży. Warto zatem używać preparatów z DEET z dużą ostrożnością i zgodnie z zaleceniami producenta.

Prócz tego, rynek oferuje nam także repelenty z ikaradyną lub IR 3535. Są one równie skuteczne, ale bezpieczniejsze dla grup ryzyka.

Materiał zewnętrzny

Recommended Articles

1 Comment

  1. Cześć.
    Trafiłam tutaj na Twój blog z Forum Reklamowego na którym kilka lat temu promowany był blog na którym opisywane są Twoje doświadczenia z uprawą roślin. Bardzo fajnie, że blog dalej funkcjonuje i publikowane są ciekawe treści. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *