Pomidor Lima – odmiana pomidora o podłużnych owocach

pomidor lima

Pomidor Lima to holenderska odmiana pomidora, która jest średnio wczesna. Odmiana ta zbiera znakomite recenzje wśród działkowiczów. Ma opinie wręcz niezawodnej odmiany, która każdego roku daje dobre plony.


Warto je uprawiać przede wszystkim z przeznaczeniem na przeciery, keczupy oraz inne przetwory na przykład do słoików. To jedna z bardziej plennych odmian pomidorów. Jest to najstarsza odmiana pomidorów o podłużnych owocach występująca w Polsce.

Owoce pomidorów Lima są czerwone, dwukomorowe, twarde – dlatego dobrze się przechowują i są odporne na transport, mają wydłużony kształt. Owoce nie mają tendencji do pękania, są wielkości około 60 – 70 gramów, są ładne i wyrównane.

Pomidor lima – uprawa

Uprawa pomidorów tej odmianynie jest trudna, jest to odmiana odporna choroby (Fusarium i Verticillium). Odmiana, którą mogę polecić dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z uprawą pomidorów. Uprawa z rozsady, której przygotowanie zajmuje około 5-6 tygodni. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej sadzić małą rozsadą, która lepiej się przyjmie, niż przerośniętą i zagłodzoną.

Wysiew nasion pomidora Lima

Nasiona wysiewamy na początku kwietnia (to optymalny termin wysiewu nasion) do doniczek wypełnionych dobrym podłożem, przeznaczonym do wysiewu nasion. Następnie nasiona pomidora przykrywamy cienką warstwą ziemi (około 1 centymetr) i podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Kolejne podlewanie wykonujemy po koło 4-5 dniach, gdy zauważymy, że ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Nasiona pomidorów Lima kiełkują po około 7 dniach (w temperaturze około 20-22 stopni Celsjusza). W niższych temperaturach kiełkowanie nasion się wydłuży. Gdy rośliny pomidora są małe należy uważać ze zbyt obfitym podlewaniem, ponieważ zbyt duża wilgotność sprzyja infekcjom chorobowym.

Zachęcam do zapoznania ze wpisem kiedy siać pomidory?

Pikowanie sadzonek pomidorów Lima

Po około 3 tygodniach od wysiewu trzeba przepikować pomidory, czyli umieścić każdą sadzonkę w osobnej doniczce. Pozwoli to sadzonkom na lepszy wzrost i rozbudowanie silnego systemu korzeniowego. Ja stosuję doniczki p9 czyli o wymiarach – 9 cm wysokości, 9 centymetrów szerokości, 9 centymetrów długości). Moim zdaniem takie doniczki są optymalne i pozwalają na wyhodowanie dorodnej rozsady pomidorów. Po przepikowaniu pomidorów podlewam je. Przy podlewaniu staram się nie lać wody po liściach roślin, ponieważ mokre rośliny są bardziej podatne na choroby. Kolejne podlewania wykonuję, gdy zaobserwuję, że ziemia w doniczkach przeschła. Najłatwiej to zbadać poprzez podniesienie doniczki, jeśli wydaje się ona zbyt lekka, wtedy wykonuję podlewanie.

Pielęgnacja sadzonek

Pielęgnacja małych sadzonek pomidora ogranicza się właściwie do regularnego podlewania, oraz do zapewnienia im dostatecznej ilości światła. Dlatego warto je ustawiać na parapecie okiennym, tam gdzie mamy dużo światła – u mnie jest to południowe okno. W tym roku jednak nie ma za dużo słonecznych dni, dlatego pomidory są lekko wyciągnięte.

pomiodry lima
Pomidory lima

Sadzenie pomidorów Lima

Odmianę Lima sadzimy do gruntu po 15 maja, sadzonki umieszczamy w ziemi głęboko do wysokości pierwszych liści. Dzięki temu rośliny z łodygi wytworzą dodatkowe korzenie. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, kolejne podlewanie wykonujemy po około tygodniu. Po około 2-3 tygodniach po posadzeniu obrywam dolne liście, które stykają się z podłożem. Jednak staram się nie usuwać więcej niż 2-3 liście z jednej rośliny na tydzień.

Pielęgnacja pomidorów Lima ogranicza się do usuwania chwastów oraz systematycznego podlewanie, oraz ochrony przed chorobami. W okresach bezdeszczowych wykonujemy podlewanie około 1 raz w tygodniu, stosując na 1 roślinę około 2 litry wody. Pomimo, tego że ta odmiana dorasta do około 90 centymetrów wysokości i nie wymaga przymocowania do palików, wiem z doświadczenia, że warto zastosować takie podpory do tych roślin. Na pewno odwdzięczą się dobrym plonowaniem i nie będą tak bardzo chorowały.

Nawożenie pomidorów

Większość odmian pomidorów lubi ziemię zasobną w składniki pokarmowe, dlatego przed posadzeniem sadzonek pomidorów dobrze przygotować podłoże. W moim ogrodzie podstawowym nawozem jest przygotowany przeze mnie kompost, który dobrze wpływa na strukturę gleby. W dodatku praktycznie nie można go przedawkować, dlatego chętnie stosuję go pod wszystkie warzywa. Jeśli nie mamy dostępu do kompostu, można z powodzeniem zastosować obornik granulowany

Choroby pomidorów Lima

Ta odmiana pomidorów jest dość odporna na choroby grzybowe i bakteryjne, jednak w niekorzystnych latach jak każdy pomidor może zapaść na różne choroby. Generalnie wyznaję zasadę, że lepiej zapobiegać chorobom grzybowych na roślinach, niż później leczyć. Dlatego bardzo ważna jest higiena w trakcie pracy przy pomidorach (a właściwie to wszystkich roślinach). Dlatego przed pracą myje dokładnie ręce, nie dotykam również niepotrzebnie roślin.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jest usuwanie dolnych liści. Od tych liści rozpoczynają się zwykle choroby, dlatego bardzo ważne jest, aby je obrywać. Ten zabieg wykonuje podczas słonecznej pogody, nie usuwam na raz więcej, niż 3 liście. Należy usuwać również liście, które stykają się z mokrym podłożem.

Pomidory Lima – opis

Odmiana wczesna – około 80 dni do zbiorów od posadzenia rozsady

Owoce czerwone o wydłużonym kształcie, o masie około 80g, zupełnie jak koktajlowe, mają dobry smak, owoce odporne na pękanie, idealne na przeciery

Polecana do uprawy w gruncie, plenna

Wysokość – 70 – 90 centymetrów

Nie wymaga palikowania, rośliny mają sztywne pędy.

Cięcie oraz usuwanie wilków nie jest wymagane.

Pomidory Lima to bardzo zdrowe warzywa, ponieważ zawierają w sobie likopen, który jest najsilniejszym antyutleniaczem z grupy karetonoidów (likopen opóźnia procesy starzenia i ma właściwości antynowotworowe) .

Recommended Articles

1 Comment

  1. Chciałabym zapytać, ile pomidorów z jednej sadzonki mogę uzyskać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *