Cebula dymka – sadzenie i uprawa

cebula dymka

Cebula dymka to zwyczajna cebula a doprecyzowując to małe cebulki, o wielkości około 1 d0 2,5 centymetra, odpowiednio przygotowane do sadzenia w ziemi. Można ją kupić niemal w każdym dobrym sklepie ogrodniczym lub samodzielnie wyhodować. Uprawa cebuli z dymki to znakomity sposób na przyspieszone zbiory cebuli i szczypioru, nawet już pod koniec maja.

W każdym ogrodzie nie może zabraknąć tego warzywa, które stanowi podstawową przyprawę oraz dodatek w polskiej kuchni. Uprawa cebuli z dymki jest jedną z najstarszych metod uprawy cebuli. Ma to związek z tym, że w taki sposób uprawiana cebula ma największą odporność na niekorzystne czynniki pogodowe.

Dymkę można wyhodować samodzielnie, aby to zrobić w kwietniu lub na początku maja wysiewamy nasiona cebuli dość gęsto, nie stosujemy nawozów. Na jeden metr kwadratowy wysiewamy około 20-30 g nasion. Siejemy na dwa sposoby – rzutowo bądź w rzędy oddalone od siebie około 10 do 15 centymetrów. Po około 3 miesiącach cebula zaczyna żółknąć, wtedy wyrywamy ją i suszymy i obcinamy szczypior. Po wysuszeniu dymki sortujemy ją, na dymkę nie nadaje się cebula większa niż 25 milimetrów.

cebulka dymki do sadzenia

Jaką odmianę dymki wybrać?

W sklepach ogrodniczych, można kupić kilka odmian cebuli dymki, najciekawsze z nich to:

Wolska – odmiana późna, plenna, cebule dorastają do około 100g, bardzo dobrze się przechowują, smaczna odmiana

Stutgerrter – odmiana średniowczesna, dobra do bezpośredniego spożycia oraz do długiego przechowywania, również bardzo smaczna odmiana

Karmen – odmiana średnio – wczesna, dające dobry plon. Cebule lekko spłaszczone, o łagodnym smaku.

Przygotowanie gleby

Cebula lubi dobre stanowiska, ponieważ ma dość duże wymaganie pokarmowe, o czym niewiele osób wie. Lubi glebę, która zwiera dużo próchnicy, dlatego przed posadzeniem dymki warto dać dobrze rozłożony kompost lub bardzo dobrze rozłożony obornik. Na pewno to zaprocentuje w przyszłości.

Cebula dymka – sadzenie

Dymkę sadzimy już od początku kwietnia, czasem w marcu, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe. Do rozpoczęcia wegetacji potrzebuje około 5-6 stopni Celsjusza.

Cebulę z dymki uprawia się w rzędach oddalonych od siebie około 15 centymetrów, w rzędzie stosujemy odległość około 8-10 centymetrów. Najlepsza dymka ma średnicę około 10 -20 milimetrów (jest wielkości orzecha laskowego). Takiej wielkości cebula sprawdza się najlepiej, daje wczesne oraz duże plony. Większe cebule dymki bardzo łatwo wybijają w pędy kwiatostanowe i dają małe plony. Dlatego nie warto ich sadzić.

Dymka jest zwykle sprzedawana w opakowaniach 0,5 oraz 1 kilogram. Pół kilogramowe opakowanie cebuli dymki wystarczy do obsadzenia około 8 metrów kwadratowych.

Dymkę sadzimy dość płytko, sadzimy piętką do dołu ( to bardzo ważne), wierzchołek powinien być przykryty około 0,5 centymetrową warstwą ziemi. Przy sadzeniu cebuli z dymki bardzo ważne jest, aby dociskać w okół niej ziemie, ponieważ jeśli tego nie zrobimy to cebula może zostać wypchnięta z gleby przez wyrastające korzenie. Część cebulek na pewno to czeka, dlatego po około 2 tygodniach po posadzeniu, cebulki, które zostały wypchnięte z ziemi warto jeszcze raz docisnąć.

Posadzoną dymkę warto okryć agrowłókniną, dzięki temu przyspieszymy zbiory, nawet około 10 dni.

sadzenie dymki

Uprawa cebuli z dymki

Uprawa cebuli z dymki nie różni się za bardzo od uprawy cebuli z nasion (jest łatwa w uprawie). Pielęgnacja tego warzywa ogranicza się do podlewania, usuwania chwastów, zapobiegania chorobom grzybowym oraz nawożenia. Cebula ma płytki system korzeniowy, dlatego jest bardzo wrażliwa na niedobory wody. Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie, szczególnie w okresach bezdeszczowych. Ze względu na przenoszenie chorób, cebuli nie powinno się uprawiać po sobie, ani po innych roślinach cebulowych takich jak: czosnek, por, szczypiorek i siedmiolatka – częściej niż co 4 lata.

uprawa cebuli z dymki

Nawożenie dymki

Jak już wspomniałem cebula wbrew pozorom ma dość duże wymagania pokarmowe dlatego warto stosować nawożenie przed posadzeniem cebuli. U mnie najlepiej sprawdza się kompost własnej roboty oraz obornik. Czasem w połowie maja stosuję nawożenie pogłówne nawozem sztucznym granulowanym do warzyw. Nie stosuje jednak dużych dawek. Przy takim stosowaniu nawozu, należy pamiętać, że rośliny nie mogą być mokre, ponieważ przyklei się do nich nawóz i je uszkodzi.

Choroby dymki

Z tego co udało mi się zaobserwować to cebula jest atakowana w moim ogrodzie przez jedną chorobę: mączniak rzekomy, który jest najgroźniejszą chorobą cebuli. Występuje u mnie praktycznie co roku i prowadzi do zamierania roślin i całkowitego zakończenia uprawy cebuli z dymki. Występowaniu tej choroby sprzyja deszczowe lato oraz duże zagęszczenie uprawy dymki bądź występujące chwasty. Objawem tej choroby grzybowej jest występowanie biało-szarego nalotu na szczypiorze. Choroba postępuje bardzo szybko i nalot obejmuje całą roślinę, w ciągu kilku dni i prowadzi do zamierania roślin.

Kiedy zbierać cebulę dymkę?

Zbiór cebuli z dymki rozpoczyna się około 7-8 tygodni po posadzeniu, czyli około połowy maja. Najpierw zbieram szczypior, który wczesną wiosną stanowi znakomity przysmak i dodatek do wielu potraw. Małe cebulki zbieram już na początku czerwca. Zbiór dymki prowadzę systematycznie od wiosny praktycznie do końca lata.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *