Arbuzy – Citrullus lanatus – (inaczej nazywane kawon) w Polsce są dostępne od kilkunastu lat, w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Można je kupić bez problemu w większych sklepach, są dostępne zarówno owoce jak i nasiona kawonów, które można wysiać i wyhodować własne owoce.
Większość z nas kojarzy arbuzy jako owoce o zielonej skórce i czerwonym soczystym miąższu. Jednak na rynku są również dostępne odmiany, w których dominuje kolor żółty. Co roku w moim ogrodzie nie może zabraknąć żółtych arbuzów :
- Arbuz Janosik
- Złoto Wolicy
Te odmiany arbuza są lepsze w smaku od tradycyjnych czerwonych arbuzów i naprawdę ciekawie się prezentują na stole.
Arbuz Janosik – odmiana arbuza o żółtym miąższu
Ciekawa polska odmiana arbuza, której warto dać szansę w swoim ogrodzie. Uprawa arbuza Janosik nie sprawia dużych trudności. Wystarczy, im zapewnić żyzną glebę i dostateczne podlewanie w okresie suszy.
Janosik to roślina jednoroczna, podobnie jak inne arbuzy nie znosi niskich temperatur, rośliny giną w temperaturze poniżej zera. Arbuza Janosik uprawiamy z nasion, które wysiewamy w domu, na parapecie pod koniec marca. Wysiewam jedno nasionko do małej doniczki (wielkości minimum 8 na 8 centymetrów). W domowych warunkach kiełkuje zwykle około 80 % wysianych nasion. Przed wysianiem warto namoczyć nasiona w temperaturze pokojowej.
Młode sadzonki arbuza regularnie podlewamy, małymi ilościami wody, starające się nie lać wody po liściach. Ważne, aby nie dopuścić do przelania młodych sadzonek, ponieważ są one bardzo wrażliwe na przelanie i przesuszenie.
Po koło 6 tygodniach od wysiewu, sadzonki arbuza Janosik wysadzam na miejsce stałe. Sadzimy po Jeśli temperatury nocne są niskie, okrywam rośliny agrowłókniną na około 10-14 dni. Arbuz Janosik – dobrze rośnie w gruncie oraz pod osłonami foliowymi lub w szklarni.
Arbuz Janosik należy do dość plennych odmian, z jednego krzaka możemy kilka owoców, o soczystym miąższu.
Opakowanie nasiona kawona Janosik kosztuje około 3 złotych.
Odmiana dobrze sobie radzi w polskich warunkach klimatycznych. Pędy arbuza osiągają długość około 2 metrów. Uprawa arbuza wymaga przygotowania wcześniej rozsady, która jest wysadzana na miejsce stałe pod koniec maja, lub na początku czerwca. Owoce są smaczne i soczyste. Na jednej roślinie zwykle zawiązuje się i dojrzewa około 5-6 owoców.
Arbuz Złoto Wolicy – odmiana arbuza o żółtej skórce
To również polska odmiana, dlatego bardzo dobrze sobie radzi w naszych warunkach pogodowych. Owoce mają wagę około od 2 do 4 kilogramów, mają żółtą skórkę, a w środku miąższ czerwony, słodki. Jest to wczesny arbuz, z której owoce zbieram już po około 55 dniach od zapylenia. Dojrzałość owocu arbuza Złoto Wolicy można rozpoznać po tym, iż wąsy odchodzące od łodygi zasychają. Dobrym sposobem sprawdzenia dojrzałości arbuza jest również lekkie ich ściśnięcie. Jeśli w trakcie ściskania arbuz wyda dość dobrze słyszany charakterystyczny trzask to znak, że owoc jest gotowy do zjedzenia.
Arbuz Złoto Wolicy uprawiamy z sadzonek, które możemy przygotować sami lub można kupić gotową rozsadę. Opakowanie nasion arbuza Złoto Wolicy kosztuje około 4 złotych, w środku jest około 10-12 nasion.
Samodzielne przygotowanie rozsady arbuza zajmuje około 5 tygodni. Arbuzy to rośliny, które bardzo lubią ciepło, dlatego do ziemi wysadzamy je po wiosennych przymrozkach czyli najczęściej po 20 maja. Po posadzeniu w gruncie warto je jeszcze okryć np. folią perforowaną lub agrowłókniną. Arbuzy mają pędy płożące po ziemi, wysokość roślin do około 20 centymetrów, pędy osiągają długość około 2 metrów. Z jednaj sadzonki arbuza możemy uzyskać około 4 -5 owoców. W pierwszych dniach sierpnia warto przyciąć końcówki pędów kilka liści za ostatnim owocem. Dzięki temu rośliny nie będą zawiązywały nowych owoców (i tak nie zdążą one dojrzeć przed nadejściem przymrozków). Dzięki przycięciu końcówek pędów arbuza można uzyskać większe owoce.
Arbuz Złoto Wolicy najlepiej smakuje na surowo, schłodzony lub jako dodatek do sałatek owocowych i soków, smoothie i koktajli. Według mnie Złoto Wolicy idealnie nadaje się dla początkujących ogrodników rozpoczynających przygodę z samodzielną uprawą arbuza.
Jak smakuje żółty arbuz?
Arbuz koloru żółtego przewyższa smakiem tradycyjne arbuzy z czerwonym miąższem. Jest bardziej soczysty, bardziej słodki i z lepszym aromatem. W swoim składzie mają dużo wody, dlatego świetnie gasi pragnienie. W 100 g ma tylko 40 kcal (8 g cukru na 100g arbuza). W Polsce sporą popularnością cieszy się arbuz Janosik, który jest smaczny, soczysty i orzeźwiający.
Złoto Wolicy – arbuz o żółtej skórce i czerwonym miąższu również należy do jednej z najsmaczniejszych odmian arbuza.
Dlaczego warto jeść arbuzy?
Przede wszystkim, ze względu na wspaniały smak oraz właściwości orzeźwiające. Nic tak nie gasi pragnienia w gorący letni dzień jak kawałek świeżego arbuza zerwanego prosto z rośliny. Ponadto arbuz zawiera wysoką sporo karotenoidów, likopenu, luteiny, zeaksantyny oraz kryptoksantyny. Zawartości sporej ilości likopenu zawdzięczają czerwone zabarwienie miąższu oraz większość właściwości prozdrowotnych. Arbuzy są bogate w witaminę A, E i witaminy z grupy B. W ich miąższu znajduje się potas, miedź, żelazo, mangan, magnez, cynk oraz niewielka ilość sodu. Kawony zawierają
Żółte arbuzy nie zawierają likopenu, jednak mają sporo beta-karotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem i chroni przed rakiem.