Dynia Hokkaido to najsmaczniejsza odmiana dynia jadalnej. Nie ma dużych wymagań, dlatego cieszy się coraz większą popularnością i coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Osobiście jestem zafascynowany tą odmianą dyni. Jest przepyszna. Upieczona, lekko przyprawiona solą i pieprzem, smakuje wybornie solo oraz jako dodatek do potraw mięsnych. Uprawa dyni Hokkaido nie sprawia dużych trudności, wystarczy zapewnić jej żyzną ziemię i sporo wilgoci. Wtedy na pewno odwdzięczy się dużymi zbiorami.
Wymagania dyni Hokkaido
Dynia Hokkaido nie ma dużych wymagań uprawowych. Oczywiście dobrze rośnie na żyznej i pulchnej glebie. Na słabszych glebach również powinna wydać ładny plon, pod warunkiem, że o nią zadbamy. Dynia dobrze reaguje na nawożenie obornikiem lub kompostem. Te nawozy znacznie poprawiają strukturę gleby, co znacznie przekłada się na plon. Obornik warto dać oczywiście na jesień.
Uprawę dyni Hokkaido najlepiej rozpocząć od przygotowania rozsady w domu. W tym celu do małych doniczek (o szerokości 5-10 cm) wypełnionych ziemią uniwersalną sadzimy nasiona, na głębokości około 1 cm. Do jednej doniczki sadzimy jedno nasiono dyni Hokkaido. Doniczki podlewamy obficie i oczekujemy na kiełkowanie nasion. Przygotowanie rozsady dyni Hokkaido zajmuje około 5 tygodni. Zwykle wysiewam dynię Hokkaido do doniczek około 1-7 kwietnia.
Dynię Hokkaido do gruntu sadzimy w połowie maja. W tym terminie nie powinny występować już przymrozki. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy. Dynia Hokkaido to roślina ciepłolubna, bardzo źle znosi przymrozki. Sadzonki dyni Hokkaido giną w temperaturze 0 stopni Celsjusza i poniżej. Dlatego na początku hodowli dyni tej odmiany warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę sadzonek dyni Hokkaido przed niskimi temperaturami. Sadzonki tej odmiany dynia sadzimy w odstępie od siebie około od 1 do 1,5 metra.
Pielęgnacja dyni Hokkaido polega na:
– zwalczaniu chwastów
– podlewaniu w okresie suszy
– nawożeniu
– wykonywaniu oprysków, gdy uprawę dyni zaatakuje choroba lub szkodnik.
Dynie to raczej odporne rośliny, rzadko są atakowane przez choroby i owady.
Podczas upalnej pogody pędy dyni przyrastają bardzo szybko (nawet od 10 do 20 centymetrów dziennie)
Jak uprawiać dynię Hokkaido?
Dynia odmiany Hokkaido jest łatwa w uprawie. W początkowej fazie wzrostu jest wrażliwa na zimno i przymrozki. Dlatego warto ją osłaniać przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Uprawa dyni Hokkaido najlepiej udaje się na ciepłych glebach, bogatych w materię organiczną i substancje odżywcze. Zawsze staram się dobrze przygotować stanowisko pod uprawę dyni. Warto przekopać ziemię z dobrze rozłożonym kompostem, który wniesie do ziemi dużo próchnicy i substancji odżywczych. Jeśli nie mamy dostępu do nawozów mineralnych z powodzeniem można stosować nawozy mineralne do uprawy warzyw.
Jak wygląda dynia Hokkaido?
Dynia Hokkaido jest mała (zwykle waży od 1-2 kilogramów) ma kolor pomarańczowo – czerwony.
Przycinanie dyni Hokkaido
Zwykle nie przycinam dyni Hokkaido. Tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy za bardzo wchodzi na sąsiadujące uprawy. Uprawa dyni Hokkaido nie wymaga przycinania sadzonek, rośliny doskonale poradzą sobie same.
Plon dyni
Dynia Hokkaido jest bardzo plenna. Z 1 hektara uprawy można zebrać w korzystnych warunkach około 60 ton dyni. Plon w głównej mierze zależy od warunków pogodowych, dynia lubi sporo wilgoci w glebie. Dlatego w suchych latach konieczne jest jej systematyczne podlewanie. Jedna dynia waży od 1-3 kilogramów. Jednak te większe okazy od 2,5 – 3 kilogramów zdarzają się niezbyt często. Ta odmiana dyni zdobywa coraz większą popularność, dlatego ze zbytem nie powinno być problemów.
Zbiór
Dynia Hokkaido zaczyna owocować jako jedna z pierwszych. Zwykle zbiory rozpoczynam w 2 dekadzie sierpnia. Dynią Hokkaido nadaje się do zbioru w momencie, gdy skórka nabierze koloru czerwonego. Oznaką dojrzałości dyni Hokkaido jest również zasychająca łodyga, która bezpośrednio dostarcza składniki mineralne do owoców.
Uprawa dyni Hokkaido w polskich warunkach klimatycznych doskonale się sprawdza. Ogólnie dynie lubią ciepło dlatego bardzo ważne, aby sadzonki dyni wysadzać w momencie, gdy ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków nie będzie już występowało. Jak już wspomniałem na początku tekstu jest to najsmaczniejsza odmiana dyni, całkiem nieźle się przechowuje, jest w miarę odporna na ataki szkodników i chorób grzybowych. Z tych powodów co roku uprawiam dynię Hokkaido i zachęcam do posadzenia tej ciekawej rośliny przez inne osoby.
W uprawie dyni Hokkaido warto zwrócić szczególną uwagę na:
- zakup nasion od sprawdzonego producenta
- warto w małych doniczkach przygotować samodzielnie w domu rozsadę dyni Hokkaido (pozwoli to na przyspieszenie zbioru oraz uzyskanie większych plonów dyni)
- dynia nie lubi zachwaszczenia, dlatego warto przyłożyć się do zwalczania chwastów w uprawie dyni Hokkaido (ma to szczególne znaczenie na początku uprawy, później dynia radzi sobie dobrze i samodzielnie wygrywa walkę z chwastami)
- dynia Hokkaido dobrze reaguje na podlewanie w czasie bez deszczu
Dynia hokkaido to moje odkrycie poprzedniego sezonu. Moje dzieci ją uwielbiają, w tym roku muszę spróbować posadzić kilka krzaków w szklarni lub tunelu.