Jak uprawiać dynię hokkaido?

Dynia Hokkaido to najsmaczniejsza odmiana dynia jadalnej. Nie ma dużych wymagań, dlatego cieszy się coraz większą popularnością i coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Osobiście jestem zafascynowany tą odmianą dyni. Jest przepyszna. Upieczona, lekko przyprawiona solą i pieprzem, smakuje wybornie solo oraz jako dodatek do potraw mięsnych. 

uprawa dyni hokkaido
Uprawa dyni Hokkaido pod osłonami

Wymagania

Dynia Hokkaido nie ma dużych wymagań uprawowych. Oczywiście dobrze rośnie na żyznej i pulchnej glebie. Na słabszych glebach również powinna wydać ładny plon, pod warunkiem, że o nią zadbamy. Dynia dobrze reaguje na nawożenie obornikiem i kompostem. Te nawozy znacznie poprawiają strukturę gleby, co znacznie przekłada się na plon. Obornik warto dać oczywiście na jesień. 

Uprawę dyni Hokkaido najlepiej rozpocząć od przygotowania rozsady w domu. W tym celu do małych doniczek (o szerokości 5-10 cm)  wypełnionych ziemią uniwersalną sadzimy nasiona, na głębokości około 1 cm. Doniczki podlewamy obficie i oczekujemy na kiełkowanie nasion. Przygotowanie rozsady dyni Hokkaido zajmuje około 5 tygodni. Zwykle wysiewam dynię Hokkaido do doniczek około 1-7 kwietnia.

Dynię Hokkaido do gruntu sadzimy w połowie maja. W tym terminie nie powinny występować już przymrozki. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

Pielęgnacja dyni Hokkaido polega na:

– zwalczaniu chwastów

– podlewaniu w okresie suszy

– nawożeniu 

– wykonywaniu oprysków, gdy uprawę dyni zaatakuje choroba lub szkodnik. 

Dynie to raczej odporne rośliny, rzadko są atakowane przez choroby i owady. 

Podczas upalnej pogody pędy dyni przyrastają bardzo szybko (nawet od 10 do 20 centymetrów dziennie)

Jak uprawiać dynię Hokkaido?

Dynia odmiany Hokkaido jest łatwa w uprawie. W początkowej fazie wzrostu jest wrażliwa na zimno i przymrozki. Dlatego warto ją osłaniać przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Uprawa dyni Hokkaido najlepiej udaje się na ciepłych glebach, bogatych w materię organiczną i substancje odżywcze. Zawsze staram się dobrze przygotować stanowisko

Jak wygląda dynia Hokkaido?

Dynia Hokkaido jest mała (zwykle waży od 1-2 kilogramów) ma kolor pomarańczowo – czerwony.

dynia hokkaido jak wygląda
Tak wygląda dynia Hokkaido

Przycinanie dyni Hokkaido

Zwykle nie przycinam dyni Hokkaido. Tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy za bardzo wchodzi na sąsiadujące uprawy.

Plon dyni

Dynia Hokkaido jest bardzo plenna . Z 1 hektara uprawy można zebrać w korzystnych warunkach około 60 ton dyni. Jedna dynia waży od 1-3 kilogramów. Jednak te większe okazy  od 2,5 – 3 kilogramów zdarzają się niezbyt często.  

Zbiór

Dynia Hokkaido zaczyna owocować jako jedna z pierwszych. Zwykle zbiory rozpoczynam w 2 dekadzie sierpnia. Dynią Hokkaido nadaje się do zbioru w momencie, gdy skórka nabierze koloru czerwonego. Oznaką dojrzałości dyni Hokkaido jest również zasychająca łodyga, która bezpośrednio dostarcza składniki mineralne do owoców.

dynia hokkaido zbiór
Prawidłowo zebrana dynia Hokkaido
zbiór dynia hokkaido
Dynia Hokkaido – zbiór niewłaściwy

Ten wpis został opublikowany w kategorii ogród przydomowy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *