Pomidor malinowy Ożarowski, warto je mieć w ogrodzie

pomidor malinowy ożarowski

Pomidory malinowe to odmiany, które są najchętniej uprawiane w przydomowych ogrodach i na działkach, ale też sporo profesjonalnych ogrodniczków je ciągle uprawia. Są niezwykle cenione przede wszystkim przez swój znakomity smak oraz niezbyt wygórowane wymagania uprawowe. Dodatkową zaletą jest to, że ich nasiona są naprawdę tanie. Pomidor Malinowy Ożarowski to pomidor, który co roku rośnie w moich tunelach foliowych na pomidory, nie uprawiam ich już w gruncie ponieważ moja działka jest położona w nizinie i występuje na niej duża wilgotność. To powoduje, że nie uprawiam już żadnych pomidorów w gruncie ponieważ bardzo szubko dopadała je zaraza ziemniaczana, ale myślę, że równie dobrze nadaje się do uprawy w gruncie. 

Pomidor Malinowy Ożarowski – smak, zalety i wady odmiany

Ta odmiana pomidora, która została wyhodowana w Polsce, znana jest ze swojego słodkiego, pełnego smaku i ciekawej konsystencji i smacznego miąższu. Można wykorzystać je w wielu potrawach, od sałatek po sosy, ja uwielbiam je jako dodatek do kanapek oraz do sałatek warzywnych.

Jeśli chodzi o smak, pomidor malinowy Ożarowski ma wyjątkowy smak, który łączy w sobie zarówno słodycz, jak i kwasowość. Znany jest również ze swojego jasnoczerwonego koloru i jędrnej konsystencji, która sprawia, że świetnie nadaje się do krojenia lub dodawania do sałatek i kanapek.

Ten pomidor charakteryzuję się tym, że jest wczesny i dobrze plonuje nawet w latach, w których mamy niekorzystne warunki pogodowe, dobrze zawiązuje owoce. Jej owoce dojrzewają w moim ogrodzie jako jedne z pierwszych nadają się do spożycia i owocują praktycznie, aż do przymrozków. 

Owoce ma pokryte cienką skórką, która dość łatwo z nich schodzi, nawet bez parzenia owoców.

pomidor malinowy Ożarowski w tunelu foliowym

Jak uprawiać pomidory malinowy Ożarowski

Jeśli chodzi o uprawę, pomidor malinowy Ożarowski najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu i dobrze przepuszczalnej, żyznej, próchnicznej glebie, lubi naturalne nawożenie. Dlatego warto zastosować naturalne nawozy takie jak na przykład kompost lub obornik, ponieważ zawierają sporo próchnicy i są bogate w składniki pokarmowe.  Rośliny powinny być rozstawione w rzędzie w odległości 45-50 cm od siebie, aby dać im dużo miejsca do wzrostu.  Po między rzędami stosuję odstęp 60 -70 cm. Regularne podlewanie, szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców i nawożenie są również ważne dla optymalnego wzrostu oraz dobrego plonowania. Podlewając pomidory warto pamiętać o tym, by nie polewać liści i łodyg roślin, ponieważ to sprzyja rozwoju chorób grzybowych.

Pomidory to rośliny ciepłolubne, lubią temperatury około 20 -25 stopni Celsjusza, temperatury poniżej zera zabijają rośliny. 

Odmiana ta zaczyna plonować od połowy lipca lub na początku sierpnia, zwykle owocuje, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. W tym roku zbierałem ostatnie owoce w październiku. Owoce są całkiem dobrze się przechowują, jeśli uda nam się ich nie uszkodzić podczas zbiorów, powinny poleżeć około 2 -4 tygodni. Oczywiście jeśli chcemy je przechowywać powinniśmy je zrywać, gdy tylko zaczynają nabierać czerwonego koloru. 

Niestety, jest nie jest zbyt odporny na zarazę ziemniaczaną, czyli najgroźniejszą chorobę pomidorów, która może zniszczyć nawet całą uprawę w kilka dni. Często jest u mnie atakowany przez tę chorobę, ale dość łatwo ją zwalczyć na tych pomidorach. Wystarczy zwykle usunąć zarażone liście i to wystarczy, czasem muszę wykonać jakiś oprysk. Rośliny mają dość luźny pokrój, odstępy pomiędzy gronami są dość duże, dlatego powietrze może swobodnie krążyć pomiędzy poszczególnymi roślinami. Dzięki temu choroby grzybowe nie mają tak łatwo. Aby zapobiec tym problemom, należy odpowiednio dbać o rośliny. Dodatkowo powinno się sadzić inne pomidory odporne na choroby, jeśli tylko są dostępne w sklepie ogrodniczym z nasionami warzyw.

Ogólnie rzecz biorąc, Pomidor Malinowy Ożarowski jest doskonałą odmianą, która może wnieść wyjątkowy smak do każdej potrawy idealnie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Przy odpowiedniej opiece i uwadze, rolnicy i ogrodniczy oraz działkowicze mogą cieszyć się obfitymi zbiorami pysznych pomidorów każdego roku, aż do późnej jesieni.

Kiedy i jak siać pomidory malinowe Ożarowski

Z 1 g nasion otrzymamy około 200 sadzonek, siew około połowy marca, nasiona kiełkują po około 7- 10 dniach. Do wschodów potrzebna jest temperatura około 20 stopni Celsjusza, w nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 14 stopni Celsjusza. Nasiona można wysiewać od połowy marca do pierwszej dekady kwietnia.  Młodych siewek pomidorów staram się nie podlewać zbyt często, ponieważ są bardzo wrażliwe na przelanie, gdy będą miały zbyt dużo wilgoci lubią je atakować choroby, szczególnie zgorzel siewek. 

Po około 2- 3 tygodniach, gdy już siewki zaczynają wykształcać pierwsze liście właściwe to trzeba je przepikować do pojedynczych doniczek, ja pikuję je dość głęboko po pierwsze liścienie, używam doniczek 9-9 cm lub nieco mniejszych 7-7 cm.  Tak rosnącą rozsadę pomidora również staram się nie podlewać zbyt często, aby nie zwiększać prawdopodobieństwa wystąpienia chorób grzybowych. Przygotowanie rozsady zajmuje około 5-7 tygodni, na miejsce stałe wysadzam ją do tuneli foliowych na początku maja a do gruntu około połowy maja, gdy minie ryzyko przymrozków przygruntowych.  Po posadzeniu do gruntu obficie je podlewam, kolejne podlewanie wykonuję dopiero jak gleba dobrze przeschnie. Robię tak, aby korzenie się ładnie rozrosły w poszukiwaniu wody. Kolejne podlewania wykonuję 1 lub 2 razy w tygodniu w zależności od panujących temperatur, staram się obserwować glebę w okół roślin, czy jest wilgotna. Jeśli jest już sucha to wykonuję podlewanie rzadziej, ale za to sporo ilością wody, około 3-5 litrów na roślinę.

Podpory to konieczność

Jest to jedna z najsmaczniejszych odmian pomidora malinowego, która wydaje dość duży plon. Dorasta do około 2 metrów wysokości, jest niby przeznaczona do uprawy w polu, ale ja z powodzeniem ją uprawiam w szklarniach i wysokich tunelach foliowych. Pomidor ten jest silnie rosnący rośnie – 200-230 cm wysokości- dlatego trzeba mu zapewnić podpory, dobrze rośnie przy palikach, jednak muszą być mocne. Można też zastosować sznurki przywiązane do sufitu. Ponieważ jest wysoki to pod koniec sierpnia trzeba je ogławiać, czyli usuwać czubki roślin, za ostatnimi zawiązanymi owocami. Dzięki temu zabiegowi wszystkie owoce zdążą dojrzeć przed nadejściem przymrozków. 

Zwykle prowadzi się te pomidory na 1 pęd, chociaż na 2 pędy również plon jest zadowalający. 

Jak wygląda pomidor malinowy Ożarowski

Krzaki dorastają do 200 -230 cm wysokości, wymaga mocnych podpór. Owoce mają około 100-120 g, są lekko żebrowane, lekko twarde, bardzo smaczne. W jednym gronie mamy około 10 – 12 owoców, czasem nawet więcej i to całkiem sporo. Nie zawsze roślina jest w stanie wykarmić tyle owoców, dlatego czasem można regulować grona i uszczknąć po kilka owoców z tych największych gron. Robię ten zabieg szczególnie w najniższych gronach ponieważ, nie chcę, aby owoce dotykały ziemi i były narażone dodatkowo na choroby grzybowe. 

Pomidor zbiera pozytywne opinie, jest to ceniona odmiana zarówno przez działkowców jak i profesjonalnych ogrodników. Jest popularna przede wszystkim ze względu na dużą plenność oraz słodki smak.  Niska cena nasiona tego pomidora to moim zdaniem duża zaleta, dlatego warto przetestować je w swoim ogrodzie. 

pomidor malinowy ożarowski
To dość plenna odmiana

Recommended Articles

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *