Jak pielęgnować i dbać o gwiazdę betlejemską?

gwiazda betlejemska pielegnacja

Wilczomlecz nadobny, zwany też gwiazdą betlejemską czy poinsecją zaliczany jest do najważniejszych roślinnych symboli świąt Bożego Narodzenia. To roślina o wyjątkowych właściwościach estetycznych. Gości w naszych domach przede wszystkim w okresie bożonarodzeniowym. Choć roślina ta należy do kapryśnych, to jej właściwa pielęgnacja pozwoli zachować urodę przez wiele tygodni.

Kilka słów o gwiazdach betlejemskich

Gwiazda betlejemska to roślina doniczkowa o charakterystycznych dekoracyjnych liśćmi, nazywanymi podkwiatkami, które otaczają niepozorne kwiaty. Intensywnie wybarwiają się na kolor czerwony, różowy, biały, a nawet pomarańczowy. Gwiazda betlejemska może osiągnąć 50 cm wysokości. Pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej, przede wszystkim z Meksyku i Gwatemali. W latach 20. XIX wieku przewieziono ją w celach naukowych do Stanów Zjednoczonych, gdzie stała się popularną rośliną ozdobną. W połowie XX wieku wyhodowano odmiany dobrze znoszące warunki panujące w mieszkaniach w naszej strefie klimatycznej.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

W celu zapewnienia długiego kwitnienia gwiazda betlejemska musi rosnąć w korzystnych dla niej warunkach. To roślina bardzo wrażliwa na nadmierne podlewanie, które skutkuje gniciem korzeni oraz opadaniem liści. Powinno się ją podlewać dopiero w momencie, kiedy podłoże przeschnie, czyli najczęściej co 2-3 dni. Doniczka, w której jest uprawiania gwiazda betlejemska, musi posiadać duże otwory, co zapobiega przelaniu rośliny. Poinsecja nie toleruje również przeciągów oraz mocno nasłonecznionych stanowisk. Szczególnie ważne jest, aby kupując roślinę w okresie zimowym dobrze zabezpieczyć ją przed zimnem i wiatrem na czas transportu, gdyż różnice temperatur niekorzystnie na nią oddziałują. Idealna temperatura uprawy dla tej rośliny wynosi 16-22℃. Zabójcze jest dla niej również suche powietrze, dlatego nie może znajdować się blisko kaloryferów. Najlepiej rośnie przy rozproszonym świetle, w żyznej glebie próchniczej, której odczyn wynosi 5-6,5 pH. Warto dokarmiać gwiazdę betlejemską jesienno-zimowym nawozem do roślin doniczkowych. Jego regularne stosowanie umożliwia prawidłowe przezimowanie poinsecji, zapobiega skutkom niedoboru światła słonecznego oraz niekorzystnemu działaniu suchego powietrza.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską po świętach?

Po świętach Bożego Narodzenia wcale nie musimy pozbywać się gwiazdy betlejemskiej. Co więcej, możliwa jest jej uprawa nawet przez kilka lat. Od momentu, kiedy roślina rozpoczyna gubienie liści, należy przenieść ją do zacienionego miejsca. Powinna tam przebywać przez około 2 miesiące. W tym czasie należy ograniczyć jej podlewanie oraz zaprzestać nawożenia. Na wiosnę, kiedy gwiazda betlejemska zacznie wypuszczać młode liście, powinno się ją przestawić do jasnego wnętrza i przesadzić do większej doniczki. Wówczas przydatny będzie nawóz do roślin zielonych, który umożliwi odpowiednie wybarwienie liści przykwiatowych. Latem konieczne jest przycięcie pędów, co przyczynia się do zagęszczenia rośliny. Poinsecja jest rośliną dnia krótkiego, co oznacza, że kwitnienie ma miejsce, gdy w ciągu doby przeważa okres ciemności, Z kwitnieniem zaś ściśle związane jest przebarwianie się ozdobnych liści przykwiatowych. W związku z tym od października należy przykrywać gwiazdę betlejemską na co najmniej przez 14 godzin dziennie kartonowym pudełkiem. Przez pozostałe 10 godzin powinna mieć dostęp do światła. Taki zabieg sprawi, że gwiazda betlejemska już w grudniu odwdzięczy się obfitym kwitnieniem.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *