Uprawa dyni piżmowej

Dynia piżmowa uprawa

Dynia piżmowa to jedna z moich ulubionych odmian dyni, cenie ją przede wszystkim za dużą plemienność oraz za to, że dobrze się przechowuje. Widzę, że dynia piżmowa zdobywa coraz większą popularność w przydomowych ogrodach. U mnie ta odmiana dyni zajmuje szczególne miejsce. Od kilku lat nie może jej zabraknąć na moich grządkach warzywnych. W tym roku ostatnią dynię piżmową zjadłem pod koniec marca. Więc udało mi się ją przechować 5 miesięcy.

uprawa dyni piżmowej

Wysiew dyni piżmowej

Dynie piżmową można uprawiać z siewu wprost do gruntu, ale młode listki stanowią przysmak dla ślimaków, które potrafią zjeść młode rośliny w kilka chwil. Dlatego wolę przygotować wcześniej jej sadzonki sadzonki dyni piżmowej w domu.

Dynia lubi ciepłe i słoneczne stanowisko oraz żyzną i pulchną glebę zasobną w materię organiczną. Dlatego warto nawozić ją kompostem, wtedy na pewno uzyskamy duże plony.

Dynię piżmową wysiewam do pół-litrowych doniczek, najlepszym terminem siewu dynie jest pierwszy tydzień kwietnia. Nasiona dynia wysiewam na głębokość około 1 centymetra i systematycznie podlewam, średnio co około 5 dni. Trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć z wodą ponieważ i nie przelać sadzonek dyni, gdyż młode rośliny są bardzo wrażliwe na to.

Po około 4- 5 tygodniach sadzonki dyni piżmowej są gotowe do wysadzenia na miejsce stałe.

Sadzenie dyni

Sadzonki dyni można wysadzać do gruntu na miejsce stałe na początku maja, gdy mamy pewność, że przygruntowe przymrozki już nie będą występowały. Dynie to rośliny bardzo ciepłolubne i spadki temperatury poniżej zera są dla nich zabójcze.

Dynię piżmową zawsze uprawiam z rozsady (czyli sadzonek przygotowanych w domu).

Jak wygląda dynia piżmowa ?

jak wygląda dynia pizmowa

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *