Pomidory na balkonie – od a do z

Własny balkon to nie tylko fajne miejsce do spędzania wolnego czasu, ale to również miejsce gdzie można uprawiać własne zdrowe warzywa i zioła. Warzywem, które może się znaleźć na każdym balkonie są pomidory. Są one dość łatwe w uprawie, pod warunkiem, że zadbamy o nie odpowiednio.

Pomidory na balkonie – uprawa

Uprawa pomidorów na balkonie nie jest trudna, wystarczy zapewnić im żyzną ziemię, odpowiednią ilość wody i słoneczne stanowisko. Pomidory to rośliny o dość dużych wymaganiach pokarmowych, dlatego trzeba zapewnić im dobrej jakości podłoże.

 • pomidory na balkonie, można uprawiać z nasion lub z sadzonek (nasiona pomidorów balkonowych wysiewamy w połowie marca, po 3 tygodniach przesadzamy je do małych doniczek o średnicy 6-10 cm (każda siewka pomidora do osobnej doniczki)
 • Doniczka do uprawy pomidorów balkonowych powinna mieć pojemność minimum 2-3 litrów. To absolutne minimum jakie musimy zapewnić na jedną roślinę pomidora. Wybór dobrej donicy na pomidory jest kluczowy. Lepiej wybrać większą doniczkę, niż później przesadzać pomidory, gdy zabraknie im składników pokarmowych.
Pomidory na balkonie
Pomidory na balkonie
 • Podlewaj pomidory: na początku uprawy 2-3 razy w tygodniu, jak pomidory zaczną kwitnąć i zawiązywać owoce i temperatury będą wysokie, trzeba podlewać pomidory codziennie, w ekstremalnych upałach nawet 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Pomidory na balkonie podlewamy bezpośrednio na ziemię, nie wolno doprowadzić do zamoczenia liści i łodyg, ponieważ sprzyja to występowaniu chorób grzybowych.

 

 • Obrywamy dolne liście pomidorów, te które stykają się bezpośrednio z podłożem. Zwykle od tych liści rozpoczyna się choroba grzybowa, to bardzo ważne.
 • Warto się zaopatrzyć w nawóz do pomidorów. Jak już wspomniałem pomidory to spore żarłoki, potrzebują całkiem dużo pożywienia. Osobiście jeśli zajdzie potrzeba używam Florovitu uniwersalnego w płynie (koszt około 25 zł za 5 litrów) lub nawozu granulowanego Yara mila complex (koszt 85 zł za 25 kg). Jeśli za wszelką cenę nie chcesz używać nawozów sztucznych to posadź pomidory na balkonie w dużych pojemnikach około 5- 10 litrów (z dużych doniczek rośliny pomidora dłużej będą czerpały składniki odżywcze). Można przed sadzeniem dodać do podłoża porcję obornika granulowanego. Ciekawym rozwiązaniem w ekologicznym nawożeniu jest naturalny biohumus, aczkolwiek jest dość drogi.
 •  Pomidory są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego na balkon wystawiamy je na stałe dopiero od połowy maja (można trochę wcześniej, jeśli warunki na to pozwalają )
 • Przed wysadzeniem pomidorów na balkonie warto je stopniowo hartować, poprzez wystawianie na działanie promieni słonecznych i warunków zewnętrznych stopniowo zaczynając od godziny dwóch kończąc na kilku godzinach. Hartowanie pomidorów balkonowych warto prowadzić około 2 tygodni.
 • Hodowane na balkonie pomidory wymagają podpór – użyj cienkich palików, sznurków lub bambusowych tyczek, aby rośliny nie połamały się pod ciężarem owoców.

Odmiany pomidorów do uprawy na balkonie

Najlepszymi odmianami pomidorów, które idealnie sprawdzą się w uprawie balkonowej są pomidory koktajlowe, mają one nieduże owoce i szybko owocuję i rośliny nie wyrastają bardzo wysokie.

Olka Polka – odmiana pomidorów, która idealnie nadaje się do uprawy na balkonie, ma żółte słodkawe owoce o wadze około 40-50 gram. Jest to dość plenna odmiana, ze sztywnymi łodygami, więc nie wymaga dużych podpór i palików. Jednak warto ją delikatnie podeprzeć, aby roślina nie złamała się pod ciężarem dojrzewających owoców. Jedna z moich ulubionych odmian pomidorów, idealna na kanapki i do sałatek i dodatek do innych potraw. W doniczkach na balkonie pomidor Olka Polska osiąga wysokość około 80 centymetrów. Z jednej rośliny zbierzemy około 60 -70 owoców

pomidor balkonowy Olka Polka
pomidor na balkonie

Pomidor Bajaja – bardzo plenny pomidor, jeśli zapewnimy mu dobre warunki do wzrostu to z jednej rośliny można zebrać kilkaset owoców.

Pomidor Maskotka – plenna i smaczna odmiana pomidora, krzaki dorastają w uprawie balkonowej do 1 metra. Rośliny rosną intensywnie, wymagają usuwania bocznych pędów. Owoce koloru czerwonego, drobne wielkości około 10-20 g. Krzaki w dobrych warunkach osiągają około 1 metra wysokości, można zebrać z nich ok 150 owoców.

owoce pomidora Maskotka wyhodowane na balkonie
Owoce pomidora Maskotka

Kiedy sadzić pomidory na balkonie?

Pomidory są wrażliwe na przymrozki, dlatego na balkon sadzimy je, gdy mamy pewność, że przymrozki już nie występują. Zawsze przed wysadzeniem pomidorów sprawdzam długoterminową prognozę pogody. Dzięki temu można uniknąć sadzenia pomidorów w trakcie złych warunków. Zwykle od połowy kwietnia zaczynają się tworzyć dobre warunki na balkonie do wzrostu pomidorów. Uprawiam kilka wcześniejszych krzaków, które chowam gdy prognoza pogody zapowiada wystąpienie przymrozków.siewki pomidorów w doniczkach

Jak zapylać pomidory na balkonie?

Pomidory są wiatropylne, więc teoretycznie powinny zapylać się same. Uprawiając pomidory na dobrze osłoniętym balkonie, gdzie wiatr nie potrząsa krzakami, musimy sami pomóc pomidorom w zapylaniu kwiatów, aby móc cieszyć się dorodnymi i smacznymi owocami. Najprościej własnoręcznie delikatnie potrząsać końcami pędów, na których znajdują się kwiaty. Osobiście używam do tego giętkiego patyczka, którym delikatnie uderzam w kwiaty i doprowadzam do obsypywania się pyłku z kwiatów. Warto to robić rano lub pod wieczór. To niezawodna metoda, pozwala mi na osiąganie sporych zbiorów co roku. Niezapylone kwiaty bardzo rzadko się zdarzają.

Pomidory na balkonie a deszcz

Pomidory bardzo nie lubią mieć mokrych liści, dlatego nie wolno dopuszczać do długo trwającego zawilgocenia na pomidorach. To szybko prowadzi do problemów w uprawie. Generalnie pomidory są wrażliwe na choroby grzybowe, szczególnie w latach deszczowych prawdopodobieństwo wystąpienia chorób na krzach pomidorów w donicach jest wysokie. Warto osłaniać pomidory przed deszczem i obrywać dolne liście, które mogą mieć kontakt z ziemią i wodą. Na wilgotnych liściach w pierwszej kolejności rozwijają się choroby grzybowe

Choroby pomidorów na balkonie

Pomidory na balkonie powinny być omijane przez choroby, pod warunkiem przestrzegania zasad opisanych w pierwszej części wpisu

 • osłanianie roślin pomidorów przed deszczem,
 • obrywanie dolnych liści w miarę wzrostu roślin (zwykle choroby grzybowe zaczynają się na tych dolnych, zniszczonych liściach)
 • podczas podlewania pomidorów nie można dopuszczać do zamoczenia liści i łodyg.

Jednak

Jeśli będziesz przestrzegał tych zasad to twoje rośliny powinny owocować do późnej jesieni. Zawsze chowam kilka krzaków pomidorów w doniczkach, które są w najlepszej kondycji w do pokoju na parapet. Dzięki temu własnymi pomidorami mogę się cieszyć do końca listopada, a nawet do początku grudnia.

Jedna myśl na temat “Pomidory na balkonie – od a do z”

 1. Od paru lat uprawiam pomidory w doniczkach na balkonie, ale z małymi sukcesami lub jeśli mogę tak powiedzieć ro bez sukcesów. Na pewno zastosuje porady, które wspomniano we artykule. Na pewno widzę, że robiłem dużo błędów w mojej hodowli: za dużo podlewałem moje pomidorki i wybierałem złe odmiany. Jaka jest najlepsza i najmniej sprawiająca problemów odmiana do uprawy balkonowej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *