Najsmaczniejsze odmiany pomidorów

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w polskich ogrodach. W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona wielu odmian pomidorów, jednak nie wszystkie z nich cechują się dobrym smakiem. W dzisiejszym wpisie przedstawię najsmaczniejsze odmiany pomidorów, które miałem okazję uprawiać w swoim ogrodzie.

Wszystkie odmiany,które wymieniam we wpisie nadają się do uprawy w gruncie oraz w tunelach foliowych.

Odmiany pomidorów, które warto uprawiać w ogrodzie przydomowym ze względu na smak

najsmaczniejsze odmiany pomidorów
Pomidor Bawole Serce – najsmaczniejsza odmiana pomidora

Bawole serce – to znakomita odmiana pomidorów malinowych, które kształtem przypominają serce. Moim zdanie to najsmaczniejsze pomidory. Co roku  uprawiam przynajmniej kilkanaście krzaków „bawolich serc”, przede wszystkim ze względu na ich wspaniały smak. Idealnie nadają się nie tylko na sałatki, kanapki, ale również na różnego rodzaju przetwory. Można je uprawiać zarówno w gruncie jak i pod folią. Odmiana Bawole serce cechuje się tym, iż wydaje dość duże owoce, dochodzące nawet do 700 g (jeśli zapewnimy im doskonałe warunki do wzrostu). Zawsze uprawiam ją na dwa – trzy pędy, rośliny wymagają prowadzenia przy  solidnych palikach. Mają jedną wadę, owoce słabo się przechowują, są dość miękkie i mało odporne na urazy mechaniczne. To u mnie najbardziej plenne pomidory, aczkolwiek mają duże wymagania wodne i nawozowe.

Faworyt – odmiana pomidorów malinowych, o cienkiej skórce. Jest smaczna i plenna, owoce są bardzo wyrównane. Dobrze się przechowują. Najlepiej plonuje prowadzona na dwa pędy, wymaga palikowania.

Malinowy Warszawski -smaczna i plenna odmiana pomidora malinowego. Rośliny wymagają palików, osiągają do 2 m wysokości.

smaczna odmiana pomidorów - malinowy ożarowski
Pomidor Malinowy Ożarowski

Malinowy Ożarowski – bardzo plenna polska odmiana pomidora malinowego, która dobrze nadaje się do uprawy pod osłony. Wydaje dużo owoców ważących około 120 g. Wymaga palików oraz dobrego przygotowania gleby.

smaczny pomidor - brutus
Pomidor Brutus – smaczne i duże owoce

Brutus -bardzo ciekawa odmiana pomidorów, dość smaczna i bardzo plenna. Owoce bardzo duże około 600 g, czasem przekraczające kilogram. Wymagają prowadzenia przy mocnych palikach i dobrego nawożenia organicznego. Warto usuwać staśmione kwiaty, z których wyrastają zdeformowane owoce.

Olka Polka – odmiana pomidorów koktajlowych, której żółte owoce osiągają małe rozmiary, zwykle około 60 g. Owoce tej odmiany pomidorów są słodkie z delikatną nutką smaku słonego, dlatego idealnie nadają się na sałatki. Odmiana ta wyróżnia się dużą plennością oraz stosunkowo niskim wzrostem rośliny. Uprawiam ją zarówno w gruncie jak i w tunelu foliowym. Jedna z wcześniejszych odmian, dojrzewa już na początku lipca. Można ją również uprawiać w doniczkach.

Maskotka – jedna z najpopularniejszych odmian pomidorów koktajlowych. Wcześnie dojrzewa i ma słodkie i smaczne owoce. Dobrze plonuje, zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach i pojemnikach na balkonie.

Rumba Ożarowska -wczesna odmiana pomidora, której owoce osiągają wielkość około 100g. Rośliny średniego wzrostu, polecana do uprawy w gruncie, aczkolwiek udaje się również w tunelach foliowych.

San Marzano-odmiana o podłużnych owocach, które idealnie nadają się na przetwory. Jest plenna, rośliny osiągają około 170 cm, wymagają podpór. Dobrze rośnie zarówno w gruncie, jak i w tunelu foliowym.

Jakie odmiany pomidora polecam pod folie?

Do uprawy w tunelach foliowych warto wybierać wysokie odmiany pomidorów, ponieważ wydają duży plon. Owocują od początku lipca, aż do pierwszych większych przymrozków. Dobre odmiany pomidorów pod folie to w szczególności: Bawole Serce, Faworyt, Malinowy Ożarowski, Olka Polka, Malinowy Warszawski oraz Brutus i Malinowy Olbrzym. Wysokie odmiany pomidorów malinowych dobrze nadają się do uprawy w tunelach foliowych. Uprawiając pomidory pod folią warto je prowadzić przy solidnych palikach, które będą stanowiły podporę dla obciążonych owocami roślin.

Pomidory odmian: Bawole serce, Faworyt i Brutus to jedna z najbardziej plennych odmian pomidorów jakie miałem okazję hodować. Wydają naprawdę duże plony,jeśli tylko zapewnione będą miały odpowiednie warunki do wzrostu.

Jaką odmianę pomidora wybrać?

Opisałem wszystkie najsmaczniejsze odmiany pomidorów, które miałem okazję uprawiać w moim ogrodzie, jeśli zdecydujesz się na ich uprawę, na pewno się nie zawiedziesz.

Znasz smaczną odmianę pomidorów, którą warto uprawiać- podziel się w komentarzu.

 

Jedna myśl na temat “Najsmaczniejsze odmiany pomidorów”

  1. U mnie pomidory bawole serce również zajmują pierwsze miejsce pod względem smaku. Cała rodzina je uwielbia. Jak tylko chce obdarować sąsiada nadwyżką pomidorów o od razu pyta o ” pomidory czubatki”. Od razu wiem o co mu chodzi. Co roku bawole serca owocują jak szalone, praktycznie całe są obwalone owocami.
    Szczególne miejsce zajmują w moim ogrodzie pomidory san marzano – włoskie. Uwielbiam robić z nich sosy, zupy i przetwory na zimę. Na surowo jednak ta odmiana nie nadaje się za bardzo do jedzenie świeżo, chociaż znam osoby, które za nimi szaleją.
    Na pewno wypróbuje inne odmiany pomidorów wymienione w artykule, w tym roku jes już za późnio. Za rok na 100 procent posadzę kilka innych.
    Pozdrowionka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *